Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Ekonomistlerin beklentileri de faizin değişmez bırakılacağı yönündeydi.

GEÇEN AY 500 BAZ PUAN ARTIRILMIŞTI

Ekonomistlerin sene sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu. Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda politika faizi 500 baz puan artırılmıştı.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Para Politikası Kurulu (Komite), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50 düzeyinde değişmez tutulmasına karar vermiştir. Mart ayında aylık enflasyonun başlıca eğilimi, sürekli zayıflamaya karşın öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı maddesi verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte direncin sürdüğüne sinyâl etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve yiyecek fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Komite, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

“DEZENFLASYON 2024 YILININ İKİNCİ YARISINDA TESİS EDİLECEKTİR”

Mart ayında atılan adımların etkisiyle parasal koşullar önemli ölçüde sıkılaşmıştır. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç istek üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Komite, mali sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı sağduyulu duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun belli başlı eğiliminde keskin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana dek sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda keskin ve daimi bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında gerçek değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun başlıca eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

“MAKRO FİNANSAL İSTİKRARI KORUYACAK UYGULAMALAR SÜRECEK”

Komite; makroihtiyati politikaları, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro parasal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin açık havada gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından peşine düşüp takip edilerek, gerektiğinde mikroplardan arındırma araçlarının etkili şekilde kullanılması sürdürülecektir.

“KURUL KARARLARINI TRANSPARAN BİR ÇERÇEVEDE ALACAKTIR”

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun başlıca eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak finansal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon ve enflasyonun esas eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Komite, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.”

Merkez Bankası Ekonomi Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur