Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ek sıkılaşma adımlarına karşın bildiri yaptı. Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul değer tesisi zarfında, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık çoğaltma sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, gereksinim kredilerinde yüzde 3 olan aylık yükselme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, araç kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirildi.

TCMB, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attı

“FINANSAL AKTARIM MEKANİZMASININ GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ADIMLAR ÜZERİNDE ÇALIŞILMAKTADIR”

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini çoğaltmak amacıyla menkul kıymet tesisine ilave olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği kayıtlı duyuruda, “Keza, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ek adımlar üstünde çalışılmaktadır.” ifadesine yer verildi.

TCMB, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attı

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 22 Şubat’taki toplantısına ilişkin yayımlanan özette, “Enflasyon görünümünde bariz ve kalıcı bir deformasyon öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dıştan gelişmeler olması durumunda mali aktarım mekanizması desteklenecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur