Merkez Bankası, bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak yeni adımlarını duyurdu. Karara göre TCMB, TL zorunlu karşılıkların bir kısmının bloke hesaplarda tesis edilmesine karar verdi. Gerekli karşılık adımı ile mevduat faizlerinin yükselmesi bekleniyor.

‘); }

Kredi kartına yeni sınırlamalar gelir mi? İşte masadaki formüller

Kredi kartına yeni sınırlamalar kazanç mi? İşte masadaki formüller

Haberi Görüntüle

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde yukarı tesir yaratacak yeni gerekli karşılık adımları açıkladı.

Değişikliklere tarafından, özgür hesaplarda sıradan olarak tesis edilen TL zorunlu karşılıkların bir kısmı bloke hesaplarda tesis edilecek.

Aktif büyüklüğü 500 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken gerekli karşılıkların yüzde 25’ini bloke olarak tesis edecek.

Aktif büyüklüğü 100 milyar TL üzerinde olan bankalar ise TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken gerekli karşılıkların yüzde 15’ini bloke olarak tesis edecek.

Bankacılar, yapılan değişiklerle getirilen zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi uygulamasının TL likiditeyi sıkılaştıracağını, bu nedenle mevduat faizlerini büyütücü alet etki yaratacağını söyledi.

Başvuru 15 Mart tesis tarihinde başlayacak ve 5 Ocak 2025 tarihine kadar devam edecek.

FAİZ UYGULAMASINA KISA VADE EKLENDİ

Ayrıca Merkez Bankası, gerekli karşılıklara üç ayda bir faiz ödenmesi uygulamasına bir aydan kısa vadedeki mevduatları da dahil etti.

Kısa vadeli TL mevduat için ayrılan zorunlu karşılıklara faiz verme uygulaması bankacılara göre kısa vadedeki mevduat faizleri üstünde yukarı yönü olan ek etki yaratacak. Bu tatbik ise 16 Mart itibarıyla başlayacak.

Ticari kredilere fren: Limitler 100 bin liraya kadar düştü

Ticari kredilere fren: Limitler 100 bin liraya kadar düştü

Haberi Görüntüle

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur