TCG İstanbul yüzde 80 yerlilik oranıyla hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi ve suüstü savunma harbi alanlarında faaliyet görünüm kabiliyetine sahip bulunurken, yenileme ve bakım işlemleri aralıksız Savarona gemisinin de yaz aylarında seyir yapabilir ayla gelmesi planlanıyor.

Milli savunma gururu! TCG İstanbul mavi vatanda görev alıyor

İstanbul Tersane Komutanlığı ve bünyesinde bulunan Tasarı Proje Ofisi, Türkiye’nin mavi vatanda gücüne baskı katmak için projelerine devam ediyor. İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşa edilen İ sınıfı fırkateyn TCG İstanbul yüzde 80 yerlilik oranıyla hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi ve suüstü savunma harbi alanlarında faaliyet gösterma kabiliyetine sahip bulunurken, yenileme ve bakım işlemleri devamlı Savarona gemisinin de yaz aylarında seyir yapabilir ülkü gelmesi planlanıyor.

1997 yılında MİLGEM projesi için Taşkızak Tersanesi Komutanlığı bünyesinde oluşturulan ve 2015 yılından beri İstanbul Tersanesi Komutanlığı yerleşkesindeki yeni binasında faaliyetlerine devamlı Tasarı Proje Ofisi, Türk donanmasının gücüne kuvvet katan projelerine devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzman kurumu olan ve muharip gemilerin tekne cihaz ve elektrik sistemleri, savaş sistemleri ve sistem entegrasyon tasarımlarını yapan Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü, halihazırda harp gemisi tasarımı için ihtiyaç duyulan gemi inşa, alet, elektrik ve elektronik mühendislikleri disiplinlerinde etkinlik gösteriyor. Türkiye’nin mavi vatanda gücünü etkili kılmak için çalışmalarına aralıksız İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda hemen iki adet açık deniz karakol gemisinin projesi de devam ediyor.

TCG İSTANBUL HAVA, DENİZALTI VE SUÜSTÜ SAVUNMA HARBİ ALANLARINDA KULLANILABİLİYOR

MİLGEM projesi çerçevesinde yüzde 80 yerlilik oranıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen İstif sınıfı fırkateynlerin ilk gemisi olarak 19 Ocak 2024 tarihinde hizmete giren TCG İstanbul da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nın rıhtımında bulunuyor. Hava savunma harbi, denizaltı savunma harbi ve suüstü savunma harbi gibi farklı fonksiyonlarda kullanılabilen TCG İstanbul, Deniz Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı ve HAVELSAN kadar müşterek geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Idare Sistemi (ADVENT) ile entegre edilmiş durumda. ROKETSAN tarafından geliştirilen satıhtan satıha atılan ATMACA güdümlü mermisi, milli dikey lançer atım sistemi ile satıhtan havaya atılan HİSAR-D güdümlü mermisi ile donatılan TCG İstanbul, aynı zamanda ASELSAN göre geliştirilen CENK 3 boyutlu arama radarı, AKREP atış kontrol radarı, elektronik harp sistemi ve GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemlerini de donanımında barındırıyor.

Milli savunma gururu! TCG İstanbul mavi vatanda görev alıyor

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yürütülen faaliyetlerden bahseden İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, ‘Türk Deniz Kuvvetlerimizin mavi vatanımızda arama kurtarma, bayrak ve varlık bakış görevlerinde uygulamak üzere iki adet açık deniz polis merkezi gemimizin projesi de büyük bir şipşak ilerlemektedir. Bu projenin birincil gemisi olan Akhisar gemisinde donatım faaliyetleri devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta içerisinde yeniden bir ilk olarak Alet ve Kimya Endüstrisi kadar üretilen milli deniz topumuz bu gemimizde birincil kere entegre edilmiştir’ dedi.
Rıhtımda bulunan TCG İstanbul hakkında konuşan Tuğamiral Yetkin, ‘şu anda rıhtımımızda 2 adet gemimiz var. Bunlardan biri 515 bordro numaralı ilk ulusal fırkateynimiz TCG İstanbul, derhal sağ tarafımızda Pakistan MİLGEM korvet projesinin birincil gemisi PNS Babur korveti var. Her iki gemiyi de teslim ettik. Açık operasyon maddelerinin ve eğitimlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde PNS Babur atış testlerinden büyük bir başarıyla geçti. İstanbul gemimizin de eğitimleri büyük bir çabuk devam etmektedir, mavi vatanımızda tayin yapmaya hazırdır. TCG İstanbul yüzde 80 yerlilik oranıyla bulunmaktadır. Tek yetersiz noktamız olan asıl tahrik sistemleri, yani makinelerimizde büyük bir gayretle millileştirme yolunda devam ediyoruz. Ulusal Savunma Bakanlığımızın gayretleri ve destekleriyle inşallah peyderpey hedefe içten ilerlemekteyiz. 23 Ocak 2021 tarihinde denize indirilen İstanbul fırkateynimiz, 19 Ocak 2024 tarihinde teslim edildi’ dedi.

SAVARONA’NIN ONARIMI DEVAM EDİYOR

1989 yılında hurdaya çıkarılan, ardından bir meslek adamına kiralanan, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine alınan, sonradan 2019’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na devredilen, Atatürk’ün de ölümünden önce takriben 50 gününü geçirdiği Savarona yatının bakım ve yenileme işlemlerine İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam ediliyor. Savarona’da şu asıl kadar 80 ton asbest giderilirken, 55 ton sac değişimi yapıldı. Savarona’nın bu yaz aylarında yeniden seyir yapabilir ışık halkası gelmesi planlanıyor.

Savarona’nın yenileme sürecine değinen Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, ‘Tersanemizin en önemli altyapılarından biri olan taş havuz olarak adlandırdığımız kısımda bulunuyorsunuz. şimdi arkamızda yer alan taş havuzun arka kısmındaki bölümünde Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten servet Savarona’nın bakım ve onarımlarına büyük bir motivasyon, şevk ve heyecan içerisinde devam ediyoruz. Devletimizin sağladığı tüm imkanları kullanarak bu gemimizi yaz aylarında her tarafta seyir yapabilir ülkü getirmek için büyük bir özveri ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Geminin 7 yıldır suda bulunmasından mütevellit şüphesiz tekne ve karine onarımlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bu onarımlar büyük oranda işlenmiş durumdadır. Atatürk de son 54 gününü bu gemide geçirmiştir, son bakanlar kurulu bu gemide yapılmıştır. Dolayısıyla onun da mirasına uygun bir şekilde tarihi sorumluluk aşağı ve aslına vefalı kalarak onarılmasına büyük bir gayretle devam etmekteyiz. Şu esas değin maalesef gemide amyant tespit edildi. Bunun temizlenmesi, bertaraf edilmesi çevre mevzuatımıza uygun bir şekilde tamamlanmıştır. Şu belli başlı dek 80 ton asbest giderildi, geminin içerisinde yaklaşık 55 ton sac değişimi yapıldı. Güvertelerin az daha tamamını tekrar elden geçiriyoruz ve uygun teknolojilerle, kaliteli işçiliğimizle bitmiş emniyetli şekilde seyir gerçekleştirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz’ dedi.
Tuğamiral Yetkin, Savarona’nın yenileme ardından ilk önce eğitim gemisi olarak faaliyet göstermesinin, daha sonrasında halka denizciliği sevdirecek şekilde limanlarda seyir yapmasının planlandığını belirtti.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur