Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım kira gelirimi beyan etmeyenlere çağrıda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannamesi doldurmayanların, ücret dairelerinden yazı gelmeden pişmanlık hükümlerinden yararlanarak şartname verebildiğini, pişmanlıkla şartname verildiğinde ceza kesilmediğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerine ilişkin beyan döneminin sona ermesinin arkasından yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Kazanç İdaresi Başkanlığının, mükelleflerin vergide gönüllü uyumunu artıran uygulamaları hayata geçirdiğini anımsatan Şimşek, bu yılın başından itibaren, kira geliri elde edip beyanname vermesi gereken mükelleflerin tespitine ve bilgilendirilmesine yönelik çoğu alıştırma gerçekleştirildiğini söyledi.

400 BİNDEN ARTI ADRESTE FİİLİ TEFTIŞ YAPILDI

Yıldırım, bu kapsamda ilk olarak bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus idareleri ilk kez olmak üzere fazla sayıda kurumdan elde edilen bilgiler kullanılarak yapılan analizler neticesinde, kiraya verildiği saptama edilen takriben 1,5 milyon konut nezdinde fiili denetleme çalışması başlatıldığını bildirdi.

Vergi dairesi çalışanları kadar tek tek ziyaret edilen konutlarda, evin sahibine, kiracıya ve kira tutarına ilişkin bilgilerin tescil altına alındığını aktaran Yıldırım, bu kapsamda 400 binden fazla adreste fiili denetleme yapıldığını ifade etti.

“ŞARTNAME VERMEYEN 1 MİLYONDAN POZITIF MÜKELLEFE SMS GÖNDERİLDİ”

Yıldırım, hem Dijital Ücret Dairesine eklenen “Kira Bildirim Formu” üzerinden de kiracıların kiraladıkları konut ve meslek yerlerine ilişkin bilgileri çabuk ve basit şekilde Başkanlığa iletmelerine olanak tanındığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Başkanlık, açıklama döneminin başlangıcı olan 1 Mart’tan önce beyanname vermesi gereken ile beyan dönemi içinde şartname vermeyen 1 milyondan fazla mükellefe bilgilendirme ve hatırlatma SMS’leri yolladı. Beyan dönemi boyunca vergi dairelerinin yanı sıra alışveriş merkezlerinde kurulan stantlar yoluyla da mükelleflerin beyannamelerini zahmetsizce verebilmeleri sağlandı.”

“126,9 MİLYAR LİRA VERGİ IFADE EDİLDİ”

Beyanname döneminin sonuçlarına ilişkin de veri veren Şimşek, “5 Nisan Cuma günü sona eren demeç dönemi içinde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile öteki kazanç ve iratlardan kazanç elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Söz konusu mükellefler göre bahşedilen beyannameler ile 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira ücret ifade edildi.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, geçen yılın mart ayında 1 milyon 423 bin mükellefin 192,4 milyar lira matrah ve 63,2 milyar lira ücret beyan ettiğini anımsatarak, geçen yıla oranla şartname sayısında yüzde 27, matrahta yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 çoğaltma gerçekleştiğini dile getirdi.

BEYANNAME VERMEYEN MÜKELLEFLER HAKKINDA CEZAİ İŞLEM YAPILACAK

Bu yıl beyanname sayısı ile ifade edilen matrah ve ödenti tutarlarının, Hazır Demeç Sistemi’nin hayata geçirildiği 2016 yılından bugüne kadarki en yüksek sayı ve miktar olduğunu vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gelir İdaresi Başkanlığı ifade döneminin sona ermesinin peşinde kira, ödenti ve bedel artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen şartname vermeyen mükellefleri saptama etti. Bu mükellefler, haklarında cezai operasyon tamamlanmak üzere en kısa vakit içinde ücret dairelerine gönderilecek. Kazanç elde etmesine rağmen şartname doldurmayanlar, ödenti dairesinden yazı gelmeden Ödenti Yöntem Kanunu’nun vicdan azabı hükümlerinden yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlıkla şartname verildiğinde canice kesilmiyor. Beyanname, Hazır Beyan Sistemi ile internetin olduğu her yerden verilebiliyor ve vergi de tekrar bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor.”

“VERGİ KAÇAĞINA SEBEP OLANLARIN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİDİLECEK”

Bakan Yıldırım, kayıt dışılığı azaltmak, rekabet ortamını iyileştirmek için adım atmaya devam edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Kayıt dışı ekonomiyle mücadele dahilinde bu sene yapılacak çalışmaların bir parçası olan kira denetimleri detaylı ve bütün ülke çapında yürütülüyor. Adaletli rekabet ve parasal disiplin için tescil dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların her zaman olduğu gibi acilen de takipçisi olacağız. Elde edilen kazançların demeç döneminde içten şekilde ifade edilmesi, aidat adaletinin sağlanması açısından da tartma taşıyor. Ücret kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi için çalışmalarımız kararlılıkla sürecek, aidat kaçağına sebep olanların üstüne kararlılıkla gidilecek.”
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur