Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala kuruyemişçiler hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarına hurmaları ekledi. Mısır Çarşısı’nda jumbo doruk Kudüs hurmasının tanesinin 15 TL’ye satıldığı görüldü. Vatandaşlardan ise “Bir tane bile almam.” tepkisi gösterenlerin yanında “Demek bölge var ki satıyorlar.” yorumu yapanlar da oldu.

Mısır Çarşı’nda her çeşitlilik hurma bulunurken kilo fiyatları 200 ila 620 TL aralarında değişiklik gösteriyor. Kilogram başına Cennet hurması 280 TL, Jumbo Kudüs hurması 350 TL, Özel Jumbo Kudüs hurması 450 TL, Sugai hurması 500 TL, Özel Medine hurması ise 620 TL olarak belirlendi. Tane ile satılan jumbo hurmalar ise 10 TL ve 15 TL arasında müşterilere sunuluyor.

“TANE FİYATLARI 10 LİRA İLE 15 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

20 yıldır Mısır Çarşısı’nda esnaf olan Murat Üzümcü, “Medine hurmasının kilosu 480 lira, tanesine ise 15 lira. Tane fiyatları 10 lira ile 15 lira aralarında değişiyor, hatta 20 liraya dek yükseliyor. Geçen yıl daha ucuzdu. Kudüs’ten geldiği için dolar arttıkça artıyor, dolara tarafından fiyat belirleniyor” dedi

Esnaf Suat Tatlıcı, “Fiyatlarımız 200 liradan başlıyor, 620 liraya değin hurmamız var. Taneyle satılan hurmalar peygamber efendimizin kendi elleriyle yetiştirdiği ağacın hurması. Tanesine 10-15 lira. ÇOK DEĞERLI bir hurma olduğu için fiyatı o yüzden yüksek. Kudüs hurmasının kilosu 200 lira, birazcık daha büyük Kudüs hurması 320 lira, Jumbo hurma 420 lira” biçiminde konuştu.

“KESİNLİKLE ALMAM”

Hurma fiyatlarına bakmaya gelen Hüsamettin Özkan, “Ramazan ayından nedeniyle fırsatçılık olmuş. Muhakkak bir tane almam. Kim alır?” dedi. Sema Köse, “Pahalı ama herkes hesaplı durumuna göre hareket ederse her şey daha hoş olur diye düşünüyorum” diye konuştu. Mehmet Gülendar, “Kilosu 220 lira olan hurmadan bütçeme kadar aldım fakat aramak bölge var fakat satıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Darı Çarşısı Hayat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur