Muş‘ta havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarını meralara çıkarmaya başlayan besiciler, 40 bin lira ücret vermelerine karşın çoban bulamıyor. Gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş‘un besicilik anlamında meslek gücü eksikliğine yol açıyor.

GİYECEK, YEMEK VE AYAKKABI GİBİ AVANTAJLAR SUNULUYOR

Besiciler, hayvanlarına bakacak çobanı bulmak için çaba sarf ederken, 40 bin liraya varan aylık maaş, giyecek, yemek ve pabuç gibi avantajlar sunmalarına rağmen çoban bulamıyorlar. Bilhassa gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi seçim etmeleri, Muş‘un besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor. Gençlerin amaçlamak için batı illerini tercih etmelerinden dolayı her sene olduğu gibi bu sene da çoban bulamamanın sıkıntısının yaşandığını söyleyen Muş Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım, özellikle gençlerin sosyal güvencesi olduğu için büyük şehirlere giderek en az ücretli işlerde çalışmayı tercih ettiğini kaydetti.

Muş'ta besiciler 40 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamıyor

“HER YIL ÇOBANLARA PEYNİR VE YÜN VERMEMİZE RAĞMEN BULAMIYORUZ”

Salkım, “Baharın gelişiyle hayvanlarımızı meralara saldık. Şimdi, bizim şöyle bir sorumuz var sektör olarak. Sahiden bu sorun Türkiye geneli bir sorundur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu sorunumuz daha büyüdü. Biz 40 bin TL maaşla çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Maaşı 40 bin TL olmasına karşın biz çoban bulmaktan güçlük çekiyoruz. Bunun yanına biz her yıl çobanlara peynir ve yün vermemize rağmen bulamıyoruz. Çoban bulamamamızın sebebi ise kırsal alanlarda biz gençleri tutamıyoruz. Gençler kent merkezlerinde özellikle tekstil ortamlarında, farklı iş ortamlarında en düşük ücretle bu işi kendilerine daha cazip buluyorlar. Oysaki çoban maaşı şimdi 40 binin üzerindedir. Bu iyi bir para. Buna karşın biz çoban bulamıyoruz. Bu yalnızca Muş’un sorunu değildir, bu Türkiye geneli bir sorundur. Türkiye geneli hayvancılık sektörü çoban sıkıntısı çekiyor” biçiminde konuştu.

Muş'ta besiciler 40 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamıyor

“KİMSE ÇOBANLIK YERINE GETIRMEK İSTEMİYOR”

Muş’un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına edinmek için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen besicilerden Mizgin Sönmez ise “İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarımızı meralara çıkardık. Her sene olduğu gibi bu yılda çoban bulmakta zorlanıyoruz. 40-50 bin TL ücret vermemize karşın çoban bulamıyoruz. Kimse çobanlık yapmak istemiyor. Ara Sıra bir aile bir çoban tutuyor, ara sıra birkaç aile birleşip çoban tutuyorlar. Maalesef çoban bulmak bu dek kolay yok. Kışlık peynir, yeme içme ve öteki bütün ihtiyaçlarını biz karşılamamıza karşın çoban bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Muş'ta besiciler 40 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Muş Tarım Göçmenler Lokal Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur