BBP lideri Mustafa Destici, “Emeklilere bayram ikramiyesi olarak 3 bin TL açıklandı. Enflasyona kadar baktığımızda bunun en düşük 5 bin TL olması gerekiyordu. Biz diyoruz fakat bu ramazan ayı için 5 bin TL olsun. Kurban Bayramı için en azından bir küçükbaş koyun ve keçi alıp kurban kesmesi için Kurban Bayramı ikramiyesinin 10 bin TL olmasını öneri ediyoruz. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de buradan sesleniyorum; elini vicdanına koy emeklinin hakkını ver” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI 15 TEMMUZ GECESİ KURULDU”

Mustafa Destici, Bolu’nun Gerede ilçesinde partisi kadar düzenlenen iftar yemeğinde konuşarak “Cumhur İttifakı, 15 Temmuz hain darbe gecesi kuruldu. 2017 referandumunda birlikte olduk. 2018 seçimlerini birlikte kazandık. 2019’da birlikte olduk. Daha geçtiğimiz sene 2023 seçimlerini yine Cumhur İttifakı olarak birlikte kazandık. Ve acilen 2024 lokal seçimlerindeyiz. Cumhur İttifakı’nın şu an 3 partisi var. İş birliği yaptığımız yerler var, ayrı ayrı girdiğimiz yerler var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ve tüm büyükşehir belediyelerinde iş birliği yapıyoruz. Bolu ve Gerede belediyesinde Cumhur İttifakı’nın ayrı ayrı adayları var. Bizim de burada kazanacak bir adayımız var. Bir başka söylenti daha var. İktidar belediyesi olmazsa yatırım gelmezmiş. Biz Cumhur İttifakıyız zaten. Onun için Cumhurbaşkanı bizim adayımızdı. Bunların hepsi manâsız laflar. Yalnızca seçimi kazanmak ve koltuğu saklamak için söylenmiş sözlerdir.” ifadelerini kullandı.

“MEHMET ŞİMŞEK’E SESLENİYORUM”

Destici, emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin yetkisiz olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“2010 referandumunda tüzük değişikliğinde o vakit AK Parti’ye madem bu tüzük değişikliği yapılıyor o zaman bizim birkaç tane talebimiz var dedik. Bunlardan bir parça başına memura sendika hakkı veriliyor emekli memura yok. O süre emekli memurlar da sıradan memurların toplu anlaşma hakkından yararlansınlar dedik. Onların maaşı ne kadar artıyorsa emekli memurunda öyle artsın. Bunu kabul ettirdik. En son ocakta ne oldu. Önce bir zam açıklandı.

Memur emeklisine 49.25, emekçi, Senet-Kur, SGK emeklisine yüzde 37.5. Biz dedik olmaz. Bunu da 49.25 dedik ve sonuçta 49.25. Yeter mi yetmez. asgari emekli maaşının bir en düşük ücret olan 17 bin TL’ye çıkarılmasını bir kez daha buradan haykırıyoruz. Emeklilere bayram ikramiyesi olarak 3 bin TL açıklandı. Enflasyona kadar baktığımızda bunun en az 5 bin TL olması gerekiyordu. Biz diyoruz ama bu ramazan ayı için 5 bin TL olsun. Kurban Bayramı için en azından bir küçükbaş koyun ve keçi alıp kurban kesmesi için Kurban Bayramı ikramiyesinin 10 bin TL olmasını önerge ediyoruz. Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım’e de buradan sesleniyorum; elini vicdanına koy, emeklinin hakkını ver.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Mustafa Destici Mehmet Şimşek Bono Kur Ssk Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur