Milletlerarası kredi sınıflandırma kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’deki otoritelerin birincil hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirterek, tercih ardından enflasyonun düşürülmesiyle sürekli politika sıkılaştırmasının sürmesini beklediklerini ifade etti.

Morales, Fitch Ratings’in geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya ve anekdot görünümünü “durağan”dan “artı”e çıkarmasının peşinde düzenlenen çevrim içi toplantıda, not artışı kararının nedenlerini açıkladı ve soruları yanıtladı.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam Edecek

“YANILDIĞIMIZ KANITLANDI, TCMB SIKILAŞMADA DAHA İDDİALI OLDU”

Politika değişikliğinin geçen sene eylülde Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit ettikleri ve anekdot görünümünü “negatif”ten “tembel”a çıkardıkları dönemde beklediklerinden daha fazla parasal sıkılaşma sağladığını dile getiren Morales, “Bu dönemde, seçimlerin yakınlığı sebebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) manevra alanının kısıtlanacağını düşünerek faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını düşünmüştük. Ancak açıkça yanıldığımız kanıtlandı ve TCMB yılın başında yüzde 45 faiz oranına ulaşan bir sıkılaşmayla daha iddialı oldu ve ekonomideki genel kredi koşulları sıkılaştı.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ OTORİTELERİN İLK HEDEFİ ENFLASYONU DÜŞÜRMEK”

Morales, finansal sıkılaşmanın beklediklerinden daha ileri bir seviyeye gittiğinin altını çizdi fakat enflasyon baskılarının enerjik kalmaya devam ettiğini ifade etti. Türkiye’de enflasyonun kısa vadede önemli bir politika zorluğu olmaya devam edeceğini düşündüklerini kaydeden Morales, “Enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırması bekliyoruz. Türkiye’deki otoritelerin ilk hedefi enflasyonu çökertmek.” dedi.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam EdecekFitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales

Morales, politika değişimiyle Türkiye’nin milletlerarası rezerv seviyesinde iyileşme görüldüğünü ve döviz korumalı mevduatların büyüklüğünün önemli ölçüde azaldığını anımsatarak, “Politikanın enflasyonda sürdürülebilir düşüş sağlanmasıyla sürekli olmaya devam etmesi, cari açıkta daralma ve bazı portföy girişleriyle, uluslararası rezervlerde iyileşmenin sürmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yurt dışı portföy girişinin Türk lirasında değerlenme ve rezerv biriktirme hedefine katkı maddesi sağlayabileceğini ifade eden Morales, cari açığın ise ocaktaki 37,5 milyar dolar seviyesinden bu sene 31 milyar dolara ve 2025’te 28 milyar dolara gerilemesini beklediklerini belirtti.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam Edecek

“TÜRKİYE’NİN YENİDEN YATIRIM YAPILABİLİR NOTU ALMASI VAKIT GEREKTİREN BİR SÜREÇ”

Morales, ekonomi politikalarındaki değişimin Türkiye’nin uluslararası sermayeye erişimini de artırdığına sinyâl ederek, şunları kaydetti: “İleriye dönük baktığımızda, yüksek seviyedeki dış finansman ihtiyacı da göz önüne alındığında, dış finansmana erişim, sınıflandırma açısından kilit bir öğe olmaya devam edecek. Türkiye’nin her yerde yatırım yapılabilir notu alması zaman gerektiren bir süreç. Bunun için bazı kırılganlıkların giderilmesi ve politikanın başarısına bakmamız gerekiyor oysa burada da temel konu yeniden enflasyon.”

Kaynak: AA / Ekonomi

Fitch Ratings Türkiye Milletlerarası İlişkiler Finans Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur