2023 yılının sonunda sıfır araçlar için yapılan kampanyalar, ikinci el araçlarda da fiyat düşüşünü sağladı. Yeni yılla birlikte fiyatlarda ufak çaplı çoğalma görülürken ikinci el piyasasında kredi faizlerindeki yüksek seyir sebebiyle durgun bir dönem yaşanıyor. Vasıta elde etmek isteyenler doğru zamanın tercih öncesi mi yahut sonradan mı olacağı sorusunu sorarken alımlarda kredi yerine bono ve kredi kartları öne çıkıyor.

KREDİ FAİZLERİNİN ARTMASI OTO PİYASASINI ETKİLEDİ

31 Mart’ta yapılacak lokal seçimlerden sonradan ekonomide bambaşka bir tabloyla karşılaşılacağı korkusu vasıta alım kararlarını da yakından etkiliyor. Merkez Bankası’nın Haziran 2023’ten başlayarak şubat ayına kadar sürdürdüğü faiz artışı sonucunda yurttaş düşük faizli krediye erişemiyor.

Kredilere bakımlı ulaşılamaması, vatandaşın bağ ve kredi kartıyla oto almaya çalışmasına niçin olurken “Araç alımı için doğru zaman, seçim öncesi mi, sonrası mı?” sorusuna cevap arayanlar ekonomistlerin görüşlerini takip ediyor.

Otomobil almak için en doğru zaman hangisi: Seçimden önce mi, sonra mı?

SEÇİM SONRASI FİYATLAR ARTTI MI?

Yerel seçimlerin sonrasında öbür bir idareli programın laf konusu olabileceği, yeni vergilerin yürürlüğe gireceği gibi iddiaların haberleştirilmesi vatandaşı huzursuz ederken konuyla ilgili Dezenformasyonla Çaba Merkezi o kadar fazla kez tekzip açıklamasında bulundu.

“Yılda 4 kere MTV alınacağı, konut sahiplerine davetli vergisi getirileceği, benzer yeni vergilerin yürürlüğe konacağı gibi iddiaların resmen yalanlanması, piyasalardaki seçim sonrası belirsizliği kaygısını bir kere daha ortaya çıkarırken vasıta sahibi elde etmek isteyenler de seçim sonrası fiyatlarda artışla karşılaşmaktan korkuyor.

Enflasyonun yüksek olmadığı yıllarda ilkbaharda artan vasıta fiyatlarının sonbaharda düşüşe geçtiği görülürken son yıllarda ise fiyatların her dönem yüksek seyretmesi durumu yaşanıyor. Uzmanlar, vasıta edinmek isteyenlere uygun fiyatı yakaladıklarında harekete geçme önerisinde bulunurken yaz aylarında fiyat artışı ihtimaline de uyarı çekiyor.

MOTORLU TAŞITLAR YATIRIM ARACI OLDU

Dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgını sonrası ekonomideki dengelerin değişmesiyle aşırı değerlenen motorlu taşıtlar bir vakit yatırım aracı olarak görüldü. Böylece oysa altın ve dolar gibi önemli kâr sunan araç piyasası son 4 aydır, sıfır vasıta tedarikindeki engellerin kalkmasıyla dengelenmeye başladı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine kadar Türkiye’de 2023 yılında satılan araba sayıları geçen yıla tarafından yüzde 63,2 oranında artarak 967.341 adete ulaştı. Hafif ticari vasıta pazarı ise yüzde 39,2 artarak 265.294 adet oldu.

Otomobil almak için en doğru zaman hangisi: Seçimden önce mi, sonra mı?

Otomobil Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur