Merkez Bankası, 2023 yılı bilançosunu açıkladı. Buna tarafından realize edilen zararın 818,2 milyar TL olduğu bildirildi. Az Önce realize edilmemiş “diğer” kalemler toplamı da 817,8 milyar TL olarak sabitlendi. Bu iki kalem; taşınan açık döviz pozisyonları ve KKM kur farkı ödemelerinden kaynaklandı. Banka 2022 yılında 72 milyar TL kâr açıklamıştı.

SEÇİM SONRASI İLK GRUP TOPLANTISI

Merkez Bankası‘nın 10 sene sonra verdiği rekor zarara tercih sonrası partisinin birincil grup toplantısında değinen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Resmi Gazete’de yer alan bilançoya sert karşı çıktı.

“MERKEZ’İN 25 YILLIK KARINI 1 YILDA BİR AVUÇ ZENGİNE VERDİLER”

Özel, “Merkez 2013’ten 2023 yılına kadar 320 milyar TL kar etmiştir. 1 yıllık zarar 10 yıllık kararın 2,5 katıdır. Merkez Bankası 25 takvim karını 1 yılda bir avuç zengine verdiler. Bu para ‘En düşük emekli maaşını 17 bin TL yapalım’ dediğimde ‘Yapamayız, para yok’ dedikleri paranın bütün 2 katıdır.

“SİZE YAZIKLAR OLSUN”

Türkiye’deki 16 milyon emekliye bir asgari aidat ücret vermenin 2 yıllık maliyetini bir avuç zengine verenlere yazıklar olsun. Yer Sarsıntısı konutlarının toplam maliyeti 1.1 milyar TL. Cumhurbaşkanlığının kendi internet sitesindeki rapor bu. Koskoca asrın felaketi dedikleri depremin bütün yıkımının parası dek parayı, ‘Ben ekonomistim’ diyen, ‘En iyisini ben bilirim’ diyen, 4 liralık doları 20 lirayı geçmesin diye KKM’ye çeviren birey bu hasarın, bu zararın sorumlusudur” dedi.

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Bankası Hür Özel Banka Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur