CHP Genel Başkanı Serbest Özel, Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i sert sözlerle eleştirdi. Türkiye’de uygulanan ekonomi programının IMF’ninkinden farkı olmadığını söyleyen Özel, “Mehmet Şimşek’e sesleniyorum; gulyabanini al biraz da zenginlerin kapısına git. Azıcık da zenginlerle mücadele, yoksulun peşini bırak.” şeklinde konuştu.

“PAHALILIKLA ÇABA EMEKÇİNİN, YOKSULUN SIRTINDAN YAPILAMAZ”

Özel, seçimi tekrar şampiyon belediyeleri ziyaret dahilinde geldiği Eskişehir’de konuştu. Özel, konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i eleştirerek, “Buradan herkese sesleniyorum, hayat pahalılığıyla uğraş emeklinin, emekçinin, yoksulun sırtından yapılamaz.

“ÖRTÜLÜ BİR IMF PROGRAMI UYGULANIYOR”

Bugün Türkiye’de örtülü bir IMF programı uygulanmaktadır. IMF hayalet gibi üzerimizde dolaşmaktadır. IMF, ‘Memura zam yapma’ diyecek yapmıyor. ‘Emekliye zam yapma’ diyecek, yapmıyor. IMF ile anlaşsan ‘İstihdam yaratma, işe alma’ diyecek lakin adına bir tek IMF demiyor. Bu hayalet, bu gulyabani, defalarca emeklinin penceresinde, her zaman emekçinin, yoksulların kapısına dayanıyor. Mehmet Şimşek’e sesleniyorum; gulyabanini al biraz da zenginlerin kapısına git. Biraz da zenginlerle mücadele, yoksulun peşini bırak.” ifadelerini kullandı.

HOCA DEVIR SAYISINI VE MÜLAKATI ELEŞTİRDİ

Özel, ayrıca atanamayan öğretmenler ve emeklilerin seslerini duyurabilmek için Ankara ve İstanbul’da iki miting düzenleyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu süreçte muhataplarımızla bir yana sizlerin haklarını, işçinin ve emekçinin haklarını, kiracıların haklarını, atanmayan öğretmenin haklarını staj mağdurlarının haklarını, astsubayın, bilirkişi çavuşun istek ve haklarını konuşurken bir yana da büyük bir mücadeleyle sokaktan korkmadan, meydandan kaçmadan halkın sesini en yukarıdan duyuracağız.

Özgür Özel'den Bakan Şimşek'e tepki: Biraz da zenginlerle uğraş, yoksulun peşini bırak

CHP geçen günlerde atanmayan öğretmenlerle ilgili mülakatın kaldırılma sözünün verildiği öğretmenlerle ilgili, onların talebine uygun şekilde 68 bin mülakatsız devir talebinin kampanya her tarafında arkasından durduk. Kürsümüzü, bu taleplere açtık. Oysa geçtiğimiz pazartesi günü Sayın Erdoğan, kendi açıklamaya varamadı, ertesi gün Ulusal Eğitim Bakanı’na bıraktı. Bakan salı günü, yalnızca 20 bin görev dediğinde gençlerimizin umutları kırıldı. Arkasında biz ‘Hani görüşme yapmayacaktınız? Hani 14 Mayıs’ta, 28 Mayıs’ta Sayın Erdoğan ‘mülakatı kaldırıyoruz’ diye laf vermişti, hani tercih bildirgesine yazmıştınız. Gençlerin kendilerinden ailelerinden böyle oy istemiş, böyle oy toplamıştınız’ dediğimizde, ‘Mülakat gibi görüşme yapacağız’ dediler.

Elbette kabul etmedik. Bugün duyuyoruz ama ‘Efendim 45 dakika sürecek, kamera da koyacağız, bunu da yapacağız’ diyerek partizanlığı, adam kayırmayı, yüksek not alanı ailesi karşı taraf, diye geride bırakıp, düşük anekdot alanı birilerinin yakını, diye AK Parti’den diye ileri bölge bir sistemi devam ettirecekleri anlaşılıyor. İşte biz bu koşullar aşağıda, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan bir gün önce genç hocalarımız, öğretmenlerimizle atanamayan değil, ne kusuru varmış da atanamıyormuş ya da senin nasıl bir mesuliyetin var bu işte?

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER VE EMEKLİLER İÇİN MİTİNG

Atayamıyormuşsun. Atanmayan öğretmenlerle, görüşme mağdurlarıyla modern, bilimsel, laik eğitime karşı yürütülen müfredat çalışmasına da ayaklanma eden cümbür cemaat ile birlikte 18 Mayıs’ta İstanbul Saraçhane’de onların sesine ses, mücadelelerine omuz vereceğiz. Onların sesini duyuracağız, münazara de edeceğiz lakin bu güzelim gençler için mücadelenin de en büyüğünü vereceğiz. Artan enflasyon en düşük ücreti kemiriyor. Biz temmuz ayında enflasyon güncellemesi beklerken, hatta yılda 4 kez olsun derken, en az ücrete enflasyon zammı yapmamaya, emeklileri süründürmeye devam ediyorlar. Bununla da mücadele edeceğiz. Bunun için birincil adım emekliler, sonradan da emekçiler geliyor. Emekliler için 26 Mayıs Pazar günü saat 13.00’te Ankara’da bir büyük emekli mitingi düzenliyoruz. Emeklilerin sesini bütün Türkiye’ye duyuracağız.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Özgürlük Öz Türkiye Gündem Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur