Afrika‘da petrol ve doğal gaz varlığıyla öne çıkan ülkelerden birisi olan Nijerya‘da geçen hafta başlayan yakacak krizi, hayatı negatif etkiliyor.

ÇOK SAYIDA AKARYAKIT İSTASYONU KAPANDI

Ülkenin çoğu şehrinde yakıt istasyonları kapanırken, açık olanların önünde ise uzun kuyruklar oluştu. Nijerya‘nın ticari şehri Lagos’ta taksicilik yapan Alaba Oluwole, yaptığı açıklamada, bir akaryakıt istasyonunda yakıt alamadan 6 saat geçirdiğini belirtti.

Oluwole, yakıt krizi nedeniyle 2 gündür çalışmadığını kaydederek, “Eve ekmek götüremiyorum. Yakıt istasyonunda yaşanan kargaşanın gerisinde satışlar durdu. Herkesin yakıta ihtiyacı var ve sabırları tükendi.” dedi.

PETROL KARABORSAYA DÜŞTÜ, ULAŞIM ZAMLANDI

Yakıt krizi, ülke genelinde hayatı olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Yaşanan bezginlik nedeniyle karaborsada yakıt fiyatları arttı, ulaşım ücretleri zamlandı. Nijerya Temsilciler Meclisi, devam eden yakıt kıtlığı nedeniyle Petrol Kaynaklarından Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı Heineken Lokpobiri’yi çağırmıştı.

RAFİNERİ YETMEYİNCE PETROLÜ İTHAL EDİYOR

Nijerya Milli Petrol Şirketinden (NNPC) yapılan açıklamada, ülkedeki sınırlı yakıt mevcudiyetinin lojistik sorunlardan kaynaklandığı ve bu problemlerin giderileceği belirtilmişti. Nijerya, Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olmasına karşın rafineri sayısının yetersizliği sebebiyle akaryakıtın adeta tamamını ithal ediyor.

Petrol üreticisi Nijerya'da yakıt krizi! Benzinliklerde uzun kuyruklar oluştu

Petrol üreticisi Nijerya'da yakıt krizi! Benzinliklerde uzun kuyruklar oluştu

Petrol üreticisi Nijerya'da yakıt krizi! Benzinliklerde uzun kuyruklar oluştu

Kaynak: AA / Aktüel

Nijerya Afrika Ulaşım Enerji Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur