Define Ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, tescil dışı ekonomiyle uğraş çalışmaları kapsamında POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan kişilere karşın denetleme başlattıklarını belirterek, “Kazanç İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının açıklama edilmesi sağlandı.” dedi.

Şimşek, AA muhabirine tescil dışı ekonomiyle uğraş amacıyla attıkları adımları genişlettiklerini söyledi. Kazanç İdaresi Başkanlığının, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarından oluşan hasılatın açıklama edilip edilmediğini gündemine aldığını bildiren Yıldırım, bu kapsamda mümkün aidat kayıp ve kaçağının denetlediğini aktardı.

Yıldırım, Başkanlık göre 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmalarından hareketle vergi kayıp ve kaçağına niçin olduğu yönünde emareler bulunan işletmeler hakkında denetimlere başlandığına dikkati çekerek, teftiş sonuçlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Teftiş çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine açıklanmış POS cihazları yer alan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu şahısların toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve ödenti idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise tekrar POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı ya da beceriksiz yansıttığı saptandı. Bu Nedenle Kazanç İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu şahısların 5 milyar liralık POS hasılatının açıklama edilmesi sağlandı.”

“1,5 MİLYAR LİRA VERGİ TAHAKKUK ETTİRİLDİ”

Bu süreçte söz konusu şahısların ödenti daireleri tarafından izaha ziyafet edildiğini bildiren Yıldırım, “Bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin aidat mükellefiyetlerine göre kazanç vergisi, kurumlar vergisi, katma değerinde vergisi beyannameleri ile muhtasar beyannameleri almak üzere 18 bin 500 aidat beyannamesi alındı. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi de bu şekilde sağlandı.” diye konuştu. Şimşek, bu çalışma sonucunda 1,5 milyar lira aidat tahakkuk ettirildiğine dikkat çekici etti.

“MÜKELLEF OLMADAN POS HASILATI ELDE EDİYORLAR”

Teftiş çalışmalarında çarpıcı örneklere rastlandığını da anlatan Yıldırım, “Denetimlerde ödenti mükellefi olmadan 1 milyon liranın üstünde POS hasılatı elde eden 81 birey bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü. Bunlar aralarında toptan pabuç, nalburluk malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti ilk olarak elde etmek üzere çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan kişilerin yer aldığı saptandı. ” ifadesini kullandı.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK” MESAJI

Bakan Yıldırım, benzer çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirtirken, “Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Tescil dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek.” diye konuştu.

IBAN İLE YAPILAN ÖDEMELER DE İNCELENİYOR

Öte yana; Hazine ve Maliye Bakanlığı; kasap, manav, kuaför ve doktor muayenehaneleri gibi işletmelerde IBAN ile yapılan ödemelerin ve makbuz kesilmemesinin tespiti için de alıştırma başlatmıştı. Ödemeyi banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir makbuz için 3.400 TL, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3.400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek. Devleti aidat kaybına uğrattıkları için aidat incelemesi yapılacak.

Kaynak: AA / Güncel

Kazanç İdaresi Başkanlığı Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur