Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı halk bankalarının promosyon miktarının 8 ile 12 bin lira arasına çıkarılması, sektördeki rekabeti kızıştırdı. Bir Takım özel bankalar hemen harekete geçip tutarları artırdı.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın halk bankalarının emeklilere ödediği promosyon miktarının 8 ile 12 bin lira arasına yükseltildiğini açıklaması, sektörde promosyon savaşını kızıştırdı.

Millet bankalarının halen en yüksek 5 bin TL olan olan promosyon tutarlarının 12 bin liraya çıkarılması, özel sektör bankalarını da harekete geçirdi. Bazı özel bankalar dün müşterilerine gönderdiği mesajda promosyon tutarlarını artırdıklarını bildirdi.

Kamu bankalarında üstteki sınırın yüzde 140, alt sınırın da yüzde 160 artması üstüne özel bankaların da promosyon ödemelerini nakit bazda 15 bin liranın üzerine çıkarması bekleniyor.

BAŞVURU 2017’DE BAŞLADI

Başkan Erdoğan, dün Kayseri’de gerçekleştirdiği konuşmada, ‘Emeklilerimize hoş bir bildirmek istiyorum. İlk kere 2017’de emeklilerimize banka promosyonu ödenmesi uygulamasını başlatmıştık.

Kamu bankalarımız bu yılki promosyon ödemesi miktarlarını alınan aylığa göre 8 bin lira ile 12 bin lira aralarında belirledi. Diğer bankaların da bu rakamların aşağı kalmayacak şekilde promosyon ödemeleri yapacağına inanıyorum’ dedi.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

EYT PAZARI BÜYÜTTÜ

EYT ile birlikte emekli sayısının artması bankaların emekliler için promosyon yarışında cepheyi büyütmüştü. Banka promosyonu başvuruları ilgili bankanın şubelerinden, internet bankacılığından mobil uygulaması üzerinden ATM’lerden ve SMS yöntemiyle yapılabiliyor.

Promosyon ödemelerinden yararlanabilmek için maaş ödemelerinin 3 yıl her tarafında ilgili bankadan alınacağına dair taahhüt verilmesi gerekiyor.

ÜCRET TAŞINABİLİR

Emekliler, promosyon hesaplarına göre maaşlarını diğer bankaya taşıyabiliyor. Maaşlarını taşımak isteyenler, bankaya bildirim yerine getirmek zorunda. Bildirim banka şubelerinden veya e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

Daha ayrıcalıklı bir promosyon olması durumunda taahhüt süresi dolmadan da banka değişikliği yapılabiliyor. Ama bu durumda mevcut bankada kalınan sürenin promosyonu alınıyor, kalanı ise iade ediliyor.

VAZGEÇME BEDELİ ÖDENİR

3 sene dolmadan emekli maaşı taşımak için ilk önce sözünden dönme bedelini ayrıntılarıyla ödemek gerekir. Vazgeçme bedeli promosyon tutarı üzerinden hesaplanıyor.

Yani aldığınız arz ne kadarsa ödemeniz gereken layık de ona göre belirlenir. Toplam emekli promosyonu 12 bin TL, tamamlanan taahhüt süresi 12 ay ise, ödenecek vazgeçme bedeli 4 bin 800 lira olarak hesaplanır.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

İŞ BANKASI: 1 Ocak – 31 Mart 2024 tarihleri arasında uygulama yapan emeklilere 7 bin 500 TL’ ye varan peşin para promosyon veriliyor.

DENİZBANK: Emekli aylığını DenizBank’tan 3 yıl süre ile alma sözü veren emeklilere 5 bin TL’ye varan peşin para promosyon fırsatı sunuluyor.

GARANTİ BBVA: Maaşını 31 Mart tarihine dek Garanti Bankası’na taşıyanlara 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyona ilave, kredi kartı ile 500 TL’lik harcamaya bin TL bonus veriliyor. Toplamda 8500 TL’ye varan hoş geldin paketi bulunuyor.

AKBANK: SGK emekli maaşını Akbank’tan alanlara 10 bin TL’ye varan promosyona ek 2 bin 500 TL chip-para ile birlikte Toplamda 12 bin 500 TL ödül fırsatı veriliyor.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

ING: 10 Ocak 2024 – 31 Mart 2024 tarihleri aralarında kampanyaya katılan emeklilere koşulsuz 10 bin TL’ye varan peşin para promosyon, otomatik fatura talimatına 5 bin TL’ye varan ek peşin para promosyon fırsatı sunuluyor. Böylelikle emeklilere 15 bin TL’ye varan peşin para promosyon veriliyor.

YAPIKREDİ:
Maaşını 31 Mart 2024 tarihine dek YapıKredi’ye taşıyanlara toplamda 12.500 TL’ye varan promosyon ödemesi yapılıyor.

ZİRAAT-VAKIF-AHALI: 3 yıllık peşin 5 bin TL’ye varan promosyon ödemesi yapılıyor.

QNB FİNANSBANK: QNB Finansbank, 8 bin TL ‘ye varan peşin para promosyon ve CardFinans Emekli kredi kartından yıllık bin 200 TL indirim olmak üzere toplamda 9 bin 200 TL’ye varan emekli promosyonu veriyor.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

BAŞVURULAR PAZARTESİ ALINACAK

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan, 2024’ün ‘Emekliler Yılı’ bildiri edildiğini belirterek, ‘Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu’muzun yürüttüğü çalışmayla ilgili, kamu bankalarımızda emekli aylığı promosyon ödemelerini yaklaşık 2 katına çıkararak, aylık miktarına göre 8 bin ile 12 bin lira arasında olacak şekilde yükselttik.

Halk bankalarımız pazartesi günü itibarıyla promosyon güncelleme başvurularını almaya başlayacaklar. 28 Mart itibarıyla da inşallah süreci tamamlanan emeklilerimizin promosyonları da hesaplarına yatmış olacak.

Promosyon yarışı kızıştı! Kamu ve özel bankalar ne kadar ödüyor? İşte emeklinin yol haritası

Öteki bankalarla da promosyon ödemelerinde artış sağlanması yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ dedi.

Işıkhan, Sosyal Emniyet Kurumu’nun emekli aylıkları için ödemeleri bankalar yoluyla yaptığını anımsatan Vedat Işıkhan, ‘Emeklilerimiz için getirdiğimiz kayda değer yeniliklerden bir tanesine de 2017’de uygulamaya başladığımız banka promosyonlarıydı’ ifadelerini kullandı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur