Rekabet Kurulu, geçici tedbir kararına alıntı yapmak namına META kadar, daha önce Avrupa Birliği’ndeki (AB) kullanıcılar için getirilen “profilsiz başvuru formu” önerisinin sunulduğunu, fakat bu önerinin endişeleri giderecek seviyede görülmeyerek kabul edilmediğini bildirdi.

INSTAGRAM BAĞI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rekabet Kurumundan yapılan yazılmış açıklamada, Kurulca Threads‘in Türkiye’de kullanımına son verilmesi yönünde almış olduğu bir kararı olmadığını aktardı.

META göre piyasaya sürülen Threads isimli uygulamaya antre olabilmek için kullanıcıların bir Instagram hesabına sahip olmasının gerekli tutulduğu ve Threads hesabını uyandırmak isteyen kullanıcıların Instagram hesabını da silmek zorunda bırakıldığı iddiası üstüne, şirket hakkında ön araştırma yapıldığının anımsatıldığı açıklamada, ön araştırma sonucunda META’ya soruşturma açıldığı hatırlatıldı.

TÜM BİLGİLERİ BİRLEŞTİREREK REKABETİ BOZMAKLA SUÇLANIYOR

Açıklamada, Kurulun, META’nın, Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı kullanıcı verilerini birleştirerek ilgili piyasalarda rekabeti bozduğu kanaatine vardığı ve META hakkında ihlal tespitinde bulunarak şirkete ihlali giderici nitelikte tedbirleri alması şartını getirdiği ifade edildi.

Kurulun, dijital pazarlardaki rekabet ihlallerine geç müdahalenin sebep olacağı mümkün yıkıcı sonuçları da dikkate alarak Threads hakkında yürütülen soruşturma konusu veri birleştirme davranışları hakkında ek yöntemlere başvurduğuna işaret edilen açıklamada, nihai karar verilinceye kadar ciddi ve telafisi olunamayacak zararların oluşmasının önlemek namına Instagram ve Threads arasındaki data birleştirmek davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir kararı alındığı bildirildi.

Açıklamada, META hakkında, laf konusu geçici tedbir kararının gereği yerine getirilinceye değin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun gereğince her gün için takriben 4,8 milyon liralık idari para cezası uygulanmasına karar verildiği anımsatıldı.

META ÖNERİLERİNİ SUNDU

Bu karar üstüne META kadar Kuruma çeşitli öneriler sunulduğuna dikkat çekici edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tedbir kararına alıntı yapmak namına META tarafından, daha önce AB’deki kullanıcılar için getirilmiş olan ‘profilsiz başvuru formu’ önerisi sunulmuş ama endişeleri giderecek seviyede görülmeyerek kabul edilmemiştir. Bu öneriler, Threads kullanımı için bir Instagram hesabının hala zorunlu olması, halihazırda Threads’i mevcut profilleri ile kullanmaya sürekli kişiler açısından data birleştirme eyleminin devam etmesi, profilsiz kullanımın profilli kullanıma kadar düşük hizmet kalitesine sebep olması ve böylece kullanıcıların profilli kullanıma yönlendirilerek bilgi birleştirmeye rıza vermeye zoraki bırakılması gibi sebepleriyle kabul görmemiştir.”

Açıklamada, META’nın 29 Nisan itibarıyla Threads hizmetini Türkiye’de resmi olarak durdurduğu anımsatılarak META kadar Türkiye’deki bütün Threads kullanıcılarının profillerinin devre dışı bırakıldığı belirtildi.

GÜNLÜK İDARİ PARA CEZASI SONLANDIRILDI, 335 MİLYONLUK SUÇ OLUŞTURAN UYGULANDI

Bunun üstüne Kurul kadar yapılan son değerlendirmeye ilişkin data verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurul, Threads’in faaliyetlerini durdurmasını geçici önlem kararında öngörülen yükümlülükleri konusuz bıraktığına ve jurnal yönetimle ilgili para cezasının sonlandırılarak 335 milyon 730 bin 707 lira yönetimsel para cezası uygulanmasına karar vermiştir.”

Kaynak: AA / Ekonomi

Rekabet Kurulu Instagram Facebook Whatsapp Threads Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur