Rekabet Kurulu kadar Threads ve Instagram uygulamalarını bağlantı kurmak suretiyle egemen durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada, META Platforms, Inc. ( Facebook ) hakkında geçici önlem kararı verildi. Değerlendirme sonucunda şirket, jurnal yaklaşık 4.8 milyonluk suç oluşturan ödemekle aleyhinde karşıya kaldı.

UYGULADIĞI YÖNTEMLE PAZARDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRDI

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, META’nın Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini kullanıcılara onaylama seçeneği sunmaksızın birleştirmesinin soruşturma tamamlanana değin telafisi şiddet zararlara yol açacağının değerlendirildiği açıklama edildi.

Açıklamada, META’nın pazarda uzun senelerdir etkinlik göstermesi sebebiyle kapsamlı ve ayrıntılı bir data birikimine sahip olduğuna sinyâl edilerek, firmanın sahip olduğu kullanıcı tabanın büyüklüğü ve çeşitliliğinin, reklam verenler bakımından META hizmetlerini çekici ayla getirdiği belirtildi.

Bu durumun META’ya hizmet geliştirme nedeniyle daha pozitif kaynak ayırabilmesine imkan sağladığı ve rakiplerin reklam verenlere ve dolayısıyla finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı, bu çerçevede META’nın faaliyetlerinin pazarda antre engeli oluşturduğu açıklama edilen açıklamada, ayrıca, META’nın sunduğu esas hizmetler ve ilişkili hizmetlerle bir ekosistem olarak faaliyette bulunduğu, bu durumun, META’nın her bir hizmetten edindiği gücü ve birikimi diğer bir hizmetine aktarmasını muhtemel kıldığı ve pazar gücünü artırdığı kaydedildi.

Açıklamada, mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki bilgi aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirmek davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına karar verildiği bildirildi.-

HER GÜN İÇİN 4.8 MİLYONLUK CEZA

META’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek sosyal medya hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara giriş engeline neden olduğu daha önce tespit edilmiş ve bir takım yükümlülükler getirilmişti.

META tarafından Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetleri arasında verilerinin birleştirilmesine karşın tercihleri için kullanıcılara sunulacak olan ekran bildirimi, tatmin edici derecede saydam olmaması, bir başka deyişle kullanıcıları yeteri dek bilgilendirme içermemesi ve kullanıcıları veri birleştirmeye onaylama verecek şekilde yönlendirici nitelikte dizayn edilmesi sebepleriyle soruşturma dahilinde ele alınan rekabet karşıtı endişeleri gidermesi anlamında tatmin edici görülmedi.

Bunun üstüne Komite, 12 Aralık 2023 tarihinden açmak üzere, META tarafından önerilecek düzen tedbirinin Rekabet Kurumu kayıtlarına girmesine dek her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üzerinden 4 milyon 796 bin 152 lira yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Teknoloji

Rekabet Kurulu Instagram Facebook Sosyal Medya Hukuk Teknoloji Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur