Et fiyatlarını yakın markaja bölge Rekabet Kurumu, 11 firmanın bir olup fiyatları artırdığını saptama etti. Fiyat artışlarının peşinde harekete geçen Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaştı ve cezai işlem uyguladı.

“SON 1 AYDA SİSTEMATİK FİYAT ARTIŞLARI YAŞANIYOR”

Detayları anlatan CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, ”Özellikle son 1 ayda ette heybetli ve sistematik bir şekilde fiyat artışları yaşanmaya başladı. Dana karkas et ocak ayında 280 liraya satılıyordu. Kuzu karkas 300 liraya satılıyordu fakat şubat ayından itibaren sistemli düzenli fiyat artışları etlere yansıtılmaya başladı. Dana karkas 315’e çıktı, kuzu karkas ise 350’ye değin tip bulmaya başladı” dedi.

“‘KESMEYİN, KESTİRMEYİN, BEKLEYİN’ SÖYLEMLERİ VAR”

Bazı tedarikçiler ise sosyal ağ grupları üzerinden fiyat belirlediğini gösteren muhabir Emrah Kavramak ise, ”Eti tedarik eden bazı tedarikçiler sosyal medya üzerinden, farklı alanlara yönlendirilmiş mesajlaşma uygulamaları üzerinden ‘Karkas 250 lira bekleyin, kesmeyin. 290’a çıkacak, 290’ı bekliyorlar. sonra yeniden bir yükseliş kesmeyin, kestirmeyin, bekleyin’ söylemleri var” bilgisini paylaştı.

“CEZAİ İŞLEM MÜKAFAT GİBİ GELİYOR”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Asistan, “Cezai operasyon mükafat gibi geliyor güya. 5 lira koyduğu vakit o suç oluşturan çıkıyor ve bunu da vatandaşın sırtından çıkıyor” vurgusu yaptı.

“TÜRKİYE’DE ET EKONOMİYİ YÖNLENDİRİYOR”

Asistan, ”Bunu pek aniden yaptılar oysa sanki sistemi durdurmak için. 1 ay kaldı seçime. O Kadar bir sisteme getirdiler oysa Türkiye’de et ekonomiyi yönlendiriyor. Et piyasanın dengesini bozuyor.’ ifadelerini kullandı.

Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur