Rekabet Kurulu, D Elektronik Baht Oyunları ve Yayın AŞ’ye (Nesine.com), 77 milyon 708 bin 195 lira yönetimsel para cezası verilmesini kararlaştırdı. Kurulun ceza gerekçesi Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal olarak gösterildi.

Kurumunun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, D Elektronik Talih Oyunları ve Yayıncılık AŞ’nin münhasırlık içeren anlaşmalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasına karşın olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

FORMA HARİÇ UZLAŞMA HÜKÜMLERİ KALDIRILDI

Komite, D Elektronik Talih Oyunları ve Yayın AŞ’ye para cezasının yanına bir takım yükümlülükler de getirdi. Forma üzerinde yer alan alanlar (sırt, göğüs, şort, kol, konç gibi) hariç almak üzere, spor kulüpleri ile reklam, tanıtım ve sponsorluğa karşın akdedilmiş olan ve bu komite kararının alındığı tarih itibarıyla yürürlükte bulunan sözleşmelerde ilk elden ya da dolaylı olarak münhasırlığa yol açabilecek tüm hükümlerin kaldırılmasına ve Kuruma gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde belgelenmesi kararlaştırıldı.

Forma üstünde bulunan alanlar (sırt, göğüs, şort, kol, konç gibi) hariç elde etmek üzere, spor kulüpleriyle reklam, tanıtım ve sponsorluğa karşın akdedilecek sözleşmelerde doğrudan veya dolaylı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesine karar verildi.

Spor kulüplerinin saha reklamlarına yönelik teşebbüsler ile akdedilmiş olan ve bu Kurul kararının alındığı tarih itibarıyla yürürlükte yer alan sözleşmelerde bulunan doğrudan veya dolambaçlı olarak münhasırlığa yol açabilecek bütün hükümlerin kaldırılmasına ve Kuruma gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde belgelenmesi yerinde bulundu. Spor kulüplerinin saha reklamlarına karşın teşebbüsler ile akdedilecek sözleşmelerde doğrudan ya da dolaylı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesi kararlaştırıldı.

Mackolik İnternet Hizmetleri Ticaret AŞ ile reklam ve hizmet alımına yönelik akdedilecek sözleşmelerde doğrudan veya dolambaçlı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesine yönelik yükümlülüklerin getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde hak yolu açık almak üzere oy birliğiyle karar verildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Rekabet Kurulu Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur