Dijital değişim, yüksek teknoloji, altyapılar, beşeri sermaye ve girişimcilik başlıklarında 5 sene önce uygulamaya alınan “Sanayi ve Teknoloji Stratejisi” ile Türkiye’nin “unicorn” sayısı 7’ye, imalat sanayisi ihracatı 241 milyar dolara yükseldi.

‘); }

Türkiye’nin 2023 yılını gaye alan Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin 2019-2023 dilekçe dönemi karnesinde yer alan bilgileri derledi.

Buna tarafından söz konusu dönemde Türkiye’nin, sanayinin yüksek teknoloji alanlarındaki kapasitesinin güçlendirilmesi hedefiyle “teknoloji odaklı sanayi hamlesi” zarfında açılan çağrılarla ithal ürünleri ikame edebilecek ürünlerin geliştirilmesine yardım verildi.

2022’de 129 ürünün yerlileştirilmesi desteklenirken bu sayı geçen sene 50 oldu. Bu yıl desteklenmesi öngörülen mahsul yerlileştirme sayısı 60, 2025’te 70 ve 2026’da 80 olarak belirlendi.

Strateji kapsamında dijital dönüşümlerin sağlanması amacıyla yol haritaları da oluşturuldu. “5G ve Ötesi Teknolojiler ile Bağlantılı Hayat”, “Sanayinin Dijital Dönüşümü”, “Finans ve Ticarette Dijital Mutasyon” yol haritaları hazırlanırken “Akıllı Hayat ve Sağlık Mahsul ve Teknolojileri”, “Mobilite Vasıta ve Teknolojileri” yol haritaları ile “Milli Yapay Akıl Stratejisi” bildiri edildi.

1572 HIZLI SORUMLULUK İSTASYONU İÇİN DESTEK

5 yıllık dönemde imalat sanayisinin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) içindeki payı yüzde 18,3’ten yüzde 22,1’e yükseldi. Bu alandaki ihracat da geçen sene 241 milyar dolara ulaşarak, 210 milyar dolarlık 2030 hedefinin üzerine çıkıldı.

“Turcorn” olarak da adlandırılan Türkiye’nin unicorn (değerlemesi 1 milyar doları geçen teknoloji girişimi) sayısı bu süreçte 7’ye yükselirken teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırım 2022’de 1,5 milyar dolara ulaştı.

5 asıl bileşenden oluşan taktik çerçevesinde, yüksek teknolojiden dijital dönüşüme, beşeri sermayeden altyapıya kadar dağıtılmış projeler gerçekleştirildi.

“Yüksek Teknoloji ve İnovasyon” başlığında en manâlı konular arasında bulunan TOGG’un ilk teslimatı geçen sene yapılmıştı. Mobilitede elektrifikasyon altyapısını sağlamlaştırmak nedeniyle 20 firmaya 1572 süratli şarj istasyonu için takviye verildi. Bu yolla Türkiye, Avrupa’da sikinti altyapısında lider konuma yükseldi.

Ayrıca, “Milli Uzay Programı” kapsamında Türkiye’nin insanlı birincil uzay misyonu başarıyla gerçekleştirilirken “Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü” kurularak “İleri Malzeme Teknoloji Yol Haritası” yayımlandı.

MODEL FABRİKA SAYISI 8’E ÇIKTI

“Dijital Mutasyon ve Sanayi Hamlesi” başlığında “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” ile toplam 5 çağrı açılırken yüksek katma kıymetli 182 proje takviye kapsamına alındı.

“Yatırım Projelerinin Stratejik Öncelik ve Teknik Değerlendirmesi” uygulamasına 176 başvuru geldi.

Türkiye Dijital Değişim Değerlendirme Aracı da söz konusu 5 yıllık dönemde uygulamaya konulurken KOSGEB Dijital Mutasyon Desteği geçen yıl verilmeye başlandı.

Yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezleri (model fabrika) sayısı 8’e yükseldi.

Sürdürülebilir sanayi için kritik nitelik içeren “Yeşil OSB” projesi 2021’de ve “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” 2023’te Dünya Bankası finansmanıyla başlatıldı.

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ GÜÇLENİYOR

“Beşeri Anapara” başlığında ise gençleri bilim ve teknolojiye özendirme etme çalışmaları neticesinde TEKNOFEST 2018’de 20 bin olan yarışan başvurusu, 2023’te 1 milyonun üstüne çıktı. 81 ilde 100 Deneyap atölyesinde 18 bin öğrenci yer aldı.

“Uluslararası Kabiliyet Transferi Programı” da devreye alınarak, kaliteli tanıdık olmayan meslek gücüne 112 iş kodunda istisnalar tanındı. 2022’de 2 binin üstünde doktoralı yabancıya çalışma izni verildi.

Türkiye Açık Kaynak Platformunun kurulması ise ulus kurum ve kuruluşlarında yaygın şekilde açık kaynak yazılım projeleri başlatılmasına olanak tanıdı. İstanbul ve Kocaeli’de açılan “42 Yazılım Okulları”nda 2023’te asıl eğitim öğrenci sayısı bine yaklaştı.

“Girişimcilik” başlığında ise bu alandaki ekosistemi desteklemek namına 2020’de 475 milyon liralık “Teknoloji ve İnovasyon Fonu” kuruldu. Bu yolla 3 fon ve 6 girişime yatırım yapıldı.

Söz konusu alanda “TURCORN 100 Programı” başlatıldı ve “Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi 2022-2025” yayımlandı. Take Off Uluslararası Teşebbüs Zirvesi’ne başvuran başlangıç-up sayısı ise 5 katına çıktı.

LOJİSTİK MERKEZLERİNİN SAYISI 13’E YÜKSELDİ

“Altyapı” başlığında TÜBİTAK BİLGEM Suni Akıl Enstitüsünün kurulması, Ulusal Suni Akıl Stratejisi belgesinin yayımlanması ve Savunma Sanayii Yapay Zeka Platformunun oluşturulması, Türkiye’nin yapay zeka alanında öne meydana çıkan adımları arasında yer aldı.

“Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve 2. Milli Enerji Verimliliği Eylem Planı” ile de enerji sektöründe sürdürülebilirlik adına projelere odaklanıldı. 2019-2023 döneminde lojistik merkezlerin sayısı 13’e yükseldi.

Atılan adımlar ulusal sanayi ve teknoloji hamlelerinde yeni projelerin de kapısını açtı. “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırılan yeni dönemde bu alanlardaki projelere tartma verilerek orta yüksek ve yüksek teknolojili imal ve ihracatın artırılması hedefleniyor.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur