Otobüs yolculuğu ile 13 saat 50 dakika süren İstanbul- Sivas arası, aktarmasız ekspres Yüksek Seri Tren Hattı’nın açılması ile 7 saat 8 dakikaya düştü. Sabah 08.40’ta başlayan ilk sefer, Söğütlüçeşme İstasyonu’ndan kalkan trenle yapıldı. Yolcuların ilgisi ise daha ilk günden yoğundu.

Seferlerin başlaması dolayısıyla düzenlenen törene, Ulaştırma ve Altyapılar Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, TCDD Nakliyecilik AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın ve AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler’in yanı sıra bazı AK Parti milletvekilleri de katıldı.

Boyraz, törende yaptığı konuşmada, demir yollarının Türkiye için ekonomik ve sosyal hayatının ötesinde tarihi ve stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, Asya ile Avrupa aralarında Çin’den Londra’ya dek ulaşan Demir İpek Yolu’nun orta koridorunda yer alan Türkiye’nin, uluslararası tartma ve gezgin taşımacılığında stratejik öneminin büyük olduğunu söyledi.

Seyahat süresi 7 saate düştü! İstanbul-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başladı

“TOPLAM 803 YOLCUMUZA BİLETLEME YAPILMIŞ”

Boyraz, “Şimdi İstanbul seferlerinde de bu sayıyı daha da artırmaya başlayacağız. Bugün hareket edecek trenlerle ilgili bilgileri aldığımızda toplam 803 yolcumuza biletleme yapılmış. Bunun 370’i İstanbul’dan direkt Sivas‘a dışarı giden Sivaslı yolcular oluyor. Dolayısıyla büyük bir talebin de olduğunu görüyoruz.” bilgisini verdi.

Seyahat süresi 7 saate düştü! İstanbul-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başladı

YOLCULUK 7 SAAT SÜRECEK

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Yalçın, Ankara- Sivas yüksek süratli treninden bugüne dek bir milyonun üzerinde kişinin yararlandığını dile getirerek, müşteri odaklı yaklaşımlarıyla gerçekleştirdikleri faaliyetlerde tüm yolcuların taleplerini takip ettiklerini söyledi.

Yalçın, “Bu kapsamda da müşterilerimizden gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri değerlendirilmiş, şirketimizin alıcı memnuniyetini en üst seviyesine tümdengelim hedefleri doğrultusunda çalışmalarımız tamamlanmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’mız Abdulkadir Uraloğlu’nun destekleriyle hayata geçirdiğimiz, bugün ilk seferine uğurlayacağımız İstanbul- Sivas yüksek seri trenimiz, İstanbul- Sivas hattını 7 saat 18 dakikada, Sivas-İstanbul hattını da 7 saat 8 dakikada katedecek.” ifadelerini kullandı.

Seyahat süresi 7 saate düştü! İstanbul-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başladı

İSTANBUL- SİVAS YHT HATTI HAKKINDA

İstanbul- Sivas Yüksek Seri Tren Hattı, 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek. Ekspres aktarmasız yüksek çabuk tren, İstanbul’dan 08.40’ta hareket etti ve Sivas‘a 15.58’de varacak. Sivas‘tan 13.00’te hareket edecek ekspres yüksek süratli trenler ise İstanbul’a 20.08’de ulaşacak. İstanbul- Sivas seferi 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferi ise 7 saat 8 dakika sürecek. Ekspres yüksek çabuk trenler, Sivas-İstanbul arasında Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik’te duracak.

“DÜNYADA 8, AVRUPA’DA 6’NCI HIZLI TREN İŞLETMECİLİĞİ YAPTIK”

2002’den beri demir yollarının devlet politikası olarak ele alındığını aktaran Boyraz, şu ifadeleri kullandı:

“2002-2023 yılları aralarında ülkemizde demir yollarında ciddi yatırımlar, iyileştirme, yenileme ve kalkınma hamlelerini gerçekleştirdik. Asıl yurdumuzun demir ağlarla örülmesi vizyonuna sahip çıktık. 22 sene içinde demir yollarına 57 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Demir yollarımızı tamamen elden geçirdik ve yeniledik. 2002’de 10 bin 948 kilometre olan hat uzunluğumuzu 13 bin 919 kilometreye yükselttik, 2 bin 251 kilometre çabuk tren hattı yapı ettik. Ülkemizi yarım yüzyıllık hayalimiz olan yüksek hızlı tren işletmeciliğiyle tanıştırdık ve Avrupa’da 6’ncı, dünyada da 8’inci seri tren işletmeciliği yaptık.”

Seyahat süresi 7 saate düştü! İstanbul-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başladı

“2009’DAN BUGÜNE KADAR 85 MİLYON GEZGIN TAŞIDIK”

Boyraz, ilk olarak 2009’da faaliyete geçirdikleri Ankara-Eskişehir Yüksek Çabuk Tren Hattı’nı Ankara-Konya, Ankara-İstanbul hatlarının takip ettiğini hatırlatarak, son olarak 26 Nisan 2023’te Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı açtıklarını kaydetti.

Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ile Ankara- Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saatlik yolu 2 saate indirdiklerini anlatan Boyraz, Kırıkkale, Yozgat, Sivas illerinin Ankara merkezli seri tren belli başlı ağına bağlanmasıyla bu illerde yaşamış takriben 1,3 milyon vatandaşın süratli trenle gezi ettiğini dile getirdi.

Boyraz, “Sivas ve Ankara’dan yüksek seri trenlerle gezi eden yolcularımızdan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul seferleri talepleri doğrultusunda artık bu seferlerden biri İstanbul’a devam edecek şekilde planlanmıştır. Söğütlüçeşme İstasyonu’ndan uğurlayacağımız tren gibi Sivas’tan da saat 13.00’te hareket eden yüksek çabuk tren seferi bugünden itibaren aktarmasız olarak İstanbul’a devam edecek.” diye konuştu. Türkiye’nin yüksek hızlı tren geçmişine değinen Boyraz, yüksek süratli trenle 2009’dan bugüne dek 85 milyon gezgin taşıdıklarını vurguladı.

Seyahat süresi 7 saate düştü! İstanbul-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başladı

Kaynak: AA / Ekonomi

İstanbul Sivas Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur