Emekli maaşlarıyla ilgili seyyanen zam iddiaları gündemdeki yerini korurken AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den uyarı çeken bir değerlendirme geldi.

“AK PARTİ’NİN BU YÖNDE BİR ÇALIŞMASI DEĞIL”

Büyük Sivas Haber TV’ye açıklamalarda yer alan Güler, “Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız böyle bir çalışma arz ederse bizim haberimiz olacak. Ama bizim elimizde muhalefetin dediği gibi 5 binlik 10 binlik seyyanen zam laf konusu yok, böyle bir çalışmamız yok. Bu neye kadar söylediler hangi rakamları, hangi bütçe verileri kıstas aldılar bilmiyorum. AK Parti’nin bu yönde bir çalışması yok.” ifadelerini kullandı.

AKBAŞOĞLU TEMMUZ AYINI İŞARET ETMİŞTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Belli Akbaşoğlu da önceki gün davetli olduğu programda “Haziran sonu temmuz başında emeklilerle ilgili düzenlemeleri mutlaka yapacağız. Talepleri dikkate alarak çalışmalar yapacağız” demişti.

AKŞENER BASTIRIYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emeklilerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak Emekliler aç Sayın Erdoğan, aslında aç. 10 bin lirayla bir emeklinin ne İstanbul’da ne de Artvin’de geçinmesi muhtemel yok. Dolayısıyla emekli maaşlarına 11 bin lira seyyanen zam yapacaksın. Bayram ikramiyesini 7 bin lira olarak vereceksin ve minimum emekli maaşını en az ödenti dek yapacaksın. Önünde 6 günün var. Canın isterse yaparsın, yapmıyorsan tüm emeklilerin oylarına talibim” ifadelerini kullanmıştı.

ÖZGÜRLÜK ÖZEL DE “7 BİN LİRA ZAM” DEDİ

CHP lideri Özgür Özel de emekli maaşlarıyla ilgili değerlendirmesinde “en düşük emekli maaşıyla eğer güllaç almaya kalksan geçen yıl 150 liraymış kilosu, 50 kilo güllaç alıyordun. Bu sene kilosu 450 lira olmuş ve 22 kilo güllaç alıyorsun. 50 kilo güllaç alan emekli, bir senede 22 kiloya düştü. Manisalılar bir yere bu arada akrabaları, asker arkadaşları, eski mektep arkadaşları beklerler ama, mesir getirsinler. Geçen yıl 190 liraydı, mesirin kilogramı. asgari emekli maaşıyla 40 kilogram mesir macunu alınıyordu. Bu yıl kilogramı 404 lira olmuş, 25 kilogram alıyorsun. 40 kilogram mesir bölge emekli bu sene maaşıyla 25 kilogram mesir macunu alabiliyor. Biz emekliye, emekli kartını belediyelerden veririz ama senin minimum emekli maaşını önce bir en düşük vergi, daha sonra geldiğin gün gibi 1,5 asgari vergi yapman lüzumlu. Onun için diyorum ama, her emekliye 7 bin lira seyyanen zam lüzumlu” sözlerine yer vermişti.

BAYRAM İKRAMİYELERİ HESAPLARA YATIYOR

ÖTE YANDAN Bakan Işıkhan “Emekli vatandaşlarımızın bayram ikramiyesi ödemeleri Ramazan Bayramı öncesinde 2 Nisan ile 5 Nisan tarihleri aralarında banka hesaplarına yatırılacaktır” açıklamasını yaptı.

4 (a) (SSK) kapsamında gelir ve aylık alanlardan ödeme günü ayın 17 ve 18’i olanlara 2 Nisan’da, 19, 20, 21, 22’si olanlara 3 Nisan’da, 23, 24, 25, 26’sı olanlara ise 4 Nisan tarihinde ödeme yapılacak.

Finans Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur