Emeklilik çalışma hayatının en önemli kilometre taşlarından birisi oluyor. Fakat herkes için bütün zamanlı çalışma ve yüksek prim günü biriktirme imkanı bulunmayabiliyor. İşte bu noktada kısmi emeklilik, pozitif alıştırma imkanı olmayan bireyler için önemli bir destek sağlıyor. Kısmi emeklilik sigorta başlangıcına ve alt olunan kuruma tarafından belirlenen prim süreleriyle az primle emeklilik imkanı sunuyor.

SGK uzmanı hayırlı olsun diyerek duyurdu! 11-13-15 yıl primle tereyağından kıl çeker gibi emeklilik

Son dönemde yapılan düzenlemelerle birlikte bu konuda yeni adımların atılması da gündemde yer almaktadır. Kısmi emeklilik, belirli bir prim günü sayısını dolduran sigortalılara, bütün emeklilik şartlarını beklemeksizin emekli olma imkanı tanıyan bir sistemdir. Bu sistem, özellikle sigorta girişi eski tarihli olan ve yeterli alıştırma süresi ya da prim günü biriktiremeyen bireyler için tasarlanmıştır.

SGK uzmanları bu şartları karşılayan sigortalılar için aşağıdaki detayları duyurdu:

10 YIL PRİMLE EMEKLİLİK ŞARTLARI

10 yıl prim ödeyen bireylerin kısmi emeklilikten faydalanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır:

İlk olarak, sigorta giriş tarihinin 8 Eylül 1999 veya öncesinde olması gerekmektedir.

Sigortalının SSK’lı olması şartı bulunmaktadır.

SGK uzmanı hayırlı olsun diyerek duyurdu! 11-13-15 yıl primle tereyağından kıl çeker gibi emeklilik

Hem, 3600 prim gününü (yaklaşık 10 sene), 15 sene sigortalılık süresini doldurmuş ve bayan ise 50, erkek ise 55 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor.

Emekli aylığı, bu üç şarttan hangisi en son gerçekleşmişse, o tarihe kadar belirlenen emeklilik yaşı doldurulduğunda verilmeye başlanır. Bu koşullar tamamlandığında, emekli aylığı yaşı kadınlarda 58’e ve erkeklerde 60’a değin çıkabilir.

12.5 YIL PRİMLE EMEKLİLİK KOŞULLARI

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olan SSK’lılar için kısmi emeklilik prim gün şartı 4500’e, yani yaklaşık 12.5 yıl prim ödemeye çıkmaktadır. Bu durumda, sigortalının 25 yıldan beri sigortalı olması ve kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

SGK uzmanı hayırlı olsun diyerek duyurdu! 11-13-15 yıl primle tereyağından kıl çeker gibi emeklilik

SİGORTA BAŞLANGICINA DİKKAT

Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü tamamladıklarında, yaş koşulunu yerine getirerek emekliliğe yargı kazanabilirler. Bu süreçte, bayan çalışanların 50, erkek çalışanların ise 55 yaşında emekli aylığına adalet kazandıkları görülmektedir.

YAŞ KOŞULUNUN ÖNEMİ

8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar için, 15 sene sigorta süresi ve 3600 gün prim ödeme ile yaş koşulunu yerine getiren bireyler, emeklilik hakkı elde eder. Yaş şartı, bu hizmet süresi ve prim gün sayısının tamamlandığı tarih alınarak belirlenir ve kademeli olarak erken yaşlarda emekli olma avantajı sağlar.

SGK uzmanı hayırlı olsun diyerek duyurdu! 11-13-15 yıl primle tereyağından kıl çeker gibi emeklilik

Kısmi emeklilik, egzersiz hayatında eksik prim günü biriktirebilenler için manâlı bir fırsattır. Ancak, bu imkandan faydalanabilmek için belirlenen şartların titizlikle incelenmesi ve yerine getirilmesi gerekmektedir. Emeklilik planlaması yaparken bu koşulların dikkate alınması, emeklilik yolculuğunuzda size rehberlik edecektir. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur