Sigara, puro, sigarillo, nargilelik tütün gibi tütün mamüllerinin üretimi ve ticaretini aranjör yönetmelikte değişikliğe gidiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı kadar hazırlanan yönetmelik taslağına kadar, sigara gibi tütün ürünlerinin paketlerinin üzerine, imal tarihi ve yerini bildiren kodlama bilgisi yerleştirilecek. Tütün mamulünün perakende satmak fiyatı, paket üzerinde siyah zemin üstüne beyaz renkte “… TL” şeklinde yazılacak.

EMİSYONA SEVİYELERİNE BAKILACAK

Türkiye’de tütün mamulü üretimi yapılabilmesi için, mevcut prosedürlerin yanı sıra bakanlıktan Üretim ve Faaliyet Uyarlama Belgesi alınması zorunlu olacak. Tütün ürünlerinin Piyasaya Talep Uygunluk Belgesi başvurularında, ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra mevzuatta öngörülen emisyon seviyeleri (bir tütün mamulü tüketildiğinde havaya salınan maddeler) de yer alacak. Sigara için emisyon seviyelerine ilişkin tahlil sonuçlarının mevzuatta belirlenen sınırlar içinde olup olmadığına bakılacak.

Kayıtdışı üretimle mücadele zarfında, firmalara proje tadilatı kapsamında sigara ambalajlama makinesi için bahşedilen izin, ürün izleme sistemi kurulumu için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne bildirilecek. Aynı marka ile iç piyasaya talep edilecek tütün mamulleri, benzer kategoride yalnızca bir üretici veya ithalatçı kadar piyasaya talep edilebilecek.

Kaynak: Haberler.com / Afiyet

Hukuk Sağlık Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur