Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım katıldığı bir etkinlikte “Önümüzdeki dönemde millet maliyesine ilişkin birçok hususta adım atacağız. Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

TASARRUF EDİLECEK ALANLAR BELİRLENDİ

Bakan Şimşek’in açıklaması sonrası gözler yarın duyurulacak tasarruf ve verimlilik paketine çevrildi. Yeni pakette sadece tasarruf tedbirleri yok, ulus kurumlarının harcamalarının nasıl bereketli hâle geleceğine karşın tedbirler de yer alacak. Edinilen bilgilere tarafından, kamudaki bütün harcamalar kalem kalem çıkarılarak, tasarruf edilecek alanlar belirlendi.

HARCAMALARLA İLGİLİ RAPOR TUTULACAK

Tasarruf tedbirlerine uyulup uyulmadığına ilişkin bir peşine düşüp takip sistemi de kurulacak. Millet yöneticileri, muhakkak aralıklarla harcamaları ile ilgili ve tasarruf kalemlerine karşın rapor tutacak ve bu rapor Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Taktik Bütçe Başkanlığına sunulacak. Kurulacak peşine düşüp takip sistemi ile kim ne kadar tasarruf etmiş, kim kuralları delmiş saptama edilecek.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI GELİYOR

Türkiye gazetesinde bulunan habere göre tasarruf kurallarına uymayan kamu yöneticilerine bir yaptırım uygulanması da söz konusu olacak. Bu yaptırımların yönetimsel nitelikte olacağı, kurallara uymayan kamu yöneticilerine disiplin soruşturması veya görevi dikkatsizlik suçuna benzer bir yaptırımın gündeme geleceği kaydediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım Maliye Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur