Markaya karşın boykotlarla boğuşan Starbucks‘ın Orta Doğu’daki franchise sahibi Alshaya Group, 2000 kişiyi işten çıkardı. Şirket, “zorlu” alıştırma ortamı sebebiyle kafelerinde binlerce kişiyi işten sonuç kararı aldığını söyledi.

“CAN SIKICI VE FAZLA GÜÇ BİR KARAR”

CNN’e tanımlama yapan Alshaya, işten çıkarmaların “son altı ayda kizorlu ticaret koşullarının sonucu” olduğunu ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunan Starbucks‘taki şubelerinde “meslektaş sayısını azaltmak için üzücü ve fazla şiddet bir karar aldığını” söyledi.

Şirket kaç kişinin işten çıkarıldığını belirtmedi oysa Reuters başlangıçta bu sayının 2000 kişiye ulaştığını bildirdi. Alshaya bu raporu yalanlamadı. Şirket, “İşten ayrılan meslektaşlarımıza ve ailelerine gereksinim duydukları desteği vereceğimizden emin olacağız ve Alshaya Grubuna ve Starbucks markasına olan sıkı çalışmaları ve bağlılıkları için en derin teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz” dedi.

11000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Kuveyt merkezli Alshaya, 25 yılı aşkın bir süredir Orta Doğu’da Starbucks’ı işletme hakkına sahip ve bölge genelinde takriben 1300 lokasyonda etkinlik gösteriyor ve takriben 11000 kişiye istihdam sağlıyor.

BÖLGEDEKİ SATIŞLAR ZAYIFLADI

Müşteriler, İsrail’in Gazze’deki savaşını destekleyen veya onunla bağlantısı olan işletmeler olarak algıladıkları Orta Doğu’daki Batılı şirketleri boykot ediyor. Starbucks’ın en son kazanç raporu, kısmen bölgedeki satışların zayıflaması nedeniyle beklentileri karşılayamadı.

Starbucks İş Dünyası Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur