2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarını kapsayan yayın ihalesinde mutlu sona ulaşıldı. Beinsports namına TFF ihale komisyonuna yeni bir öneri götüren Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu önerge bununla birlikte en yüksek ve mevcut durumda tek önerge olduğu için komisyon göre kabul edildi. 160 milyon dolarlık tedarik bugünkü mevcut kurla kabaca 5 milyar TL’ye eşit geliyor.

İHALEYE İKİ FİRMA KATILDI

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği temsilcilerinin yer aldığı Yayınlama İhale Komisyonu 29 Şubat’ta toplanmıştı. 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayınlama Haklarının Devri hakkında düzenlenen ihalede Saran Medya ile beIN Sports yer almıştı.

BEKLENEN TEKLİF GELMEDİ, İHALE İPTAL EDİLDİ

Mevcut yayıncı kuruluş beIN ise 120 Milyon Euro’da kaldı. Edinilen bilgiye takriben; TFF, beIN’den yıllık 185 milyon Euro’ya çıkmalarını istedi, dolar bazında bunun adı 200 milyon Dolar olarak konuldu. Bu önerge beİN göre kabul görmedi. TFF, Saran grubundan ise takvim 150 milyon euroyu peşin istedi. Bu da kabul görmeyince ihale iptal oldu.

TFF, İPTALLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada “İhale için verilen teklif bedellerinin beceriksiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu’nca ihalenin iptali yönünde nasihat kararı alınmıştır. Yayın İhale Komisyonu’nun gelen teklifleri yetersiz bulduğu gerekçesiyle aldığı ihalenin iptaline karşın tavsiye kararı, TFF Idare Heyeti kadar değerlendirilmiş ve bu doğrultuda Yayınlama İhalesi iptal edilmiştir. TFF Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereği Yayın İhale Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda belirlenen yayın ihalesi muhammen bedeli ve diğer kriterlerin sağlanması şartıyla, Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının devrine ilişkin olarak bütün ilgililere 2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.00’e değin tekliflerini iletmeleri için vakit verilmiştir. Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının kapsamı ve sağlanması gereken minimum koşullar hakkında data almak isteyenlerin en geç 01.03.2024 saat 17.00’ye değin Türkiye Futbol Federasyonu ile iletişime geçmeleri kamuoyunun bilgilerine duyurulur” ifadelerine yer verilmişti.

YENİ TEKLİF 160 MİLYON DOLAR

Fanatik’te yer alan habere kadar; İhalenin iptal edilmesinin arkasından mevcut yayıncı beinsports, dün resmi bir girişimde daha bulundu. Beinsports namına TFF ihale komisyonuna yeni bir teklif götüren Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu önerge bununla beraber en yüksek ve mevcut durumda tek teklif olduğu için kurul kadar kabul edildi. Bugün 14.00’e değin resmen sonlandırılması gereken ihale süreci bu nedenle gayriresmi olarak son bulmuş oldu. TFF’nin oluşturacağı tanımlama ile 3 takvim yeni dönemin resmen başlaması bekleniyor.

5 MİLYAR TÜRK LİRASI

160 milyon dolarlık arz bugünkü mevcut kurla terbiyesizce 5 milyar TL’ye geliyor. Bilindiği üzere beinsports devam eden 2023-2024 sezonunda Süper Lig naklen yayınları için 2 milyar 635 milyon 490 bin lira ödüyor. Bu bakımdan bakıldığında yayın ihalesi gelirinin iki katına çıktığı görülüyor. Özellikle yıllık bütçelerinin yüzde 70-80’lik kısmını yayınlama gelirleri yaratıcı Anadolu kulüplerinin ciddi kazanım sağlaması muhtemel.

Kaynak: Haberler.com / Spor

Finans Spor Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur