İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul‘da korsan taksi problemi olduğunu belirterek yetkililerden konuyla alakalı destek istedi. Yaklaşık 160 bin korsan taksi olduğunu söyleyen Aksu, “Gerekiyorsa İstanbul‘a 10 bin yeni taksi plakası çıkarılabilir. Ardından bu aşamalı olarak artırılabilir de.” ifadelerini kullandı.

“EKMEĞİMİZİ ÇALAN YARADILIŞ ORTADAN KALDIRILMALIDIR”

Aksu, konuyla ilgili sözlerinde şunları söyledi: “Korsan taşımacılık sektörümüzün vebasıdır. Bu durumun taksi yetersizliğinden kaynaklandığını söyleniyor. O zaman gereksinim varsa yasal plakalı taksiler ihale edilmelidir. Biz bu duruma aleyhinde çıkmayız. Korsan taşımacılığın önüne geçildiğinde zaten bu gereksinim doğal olarak karşımıza çıkacak. Ülkemizi ve esnafımızı ekonomik kayba uğratan korsan nakliyecilik için bundan böyle etkili önlemler alınmalıdır.

Ekmeğimizi çalan, ülke ekonomisine hasar veren bu oluşum ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için gerekiyorsa İstanbul‘a 10 bin yeni taksi plakası çıkarılabilir. Ardından bu kademeli olarak artırılabilir de. Yeter ki korsan taşımacılık ortadan artık kaldırılsın. Getirilecek 10 bin yeni taksi korsan taksilerin yüzde 6’sı kadar. Biz yeni taksilere karşı değiliz, korsana karşıyız. Korsan sebebiyle esnafımız iş bulamaz ışık halkası geldi. Çünkü eşit olmayan şartlarda çalışıyoruz.”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Korsana karşı 10 bin yeni taksi çıkarılabilir

İBB’NİN 5 BİN YENİ TAKSİ PROJESİNE NEDEN KARŞI ÇIKTILAR?

İBB’nin 5 bin yeni taksi projesine yöntem ve yönünden hukuki olmama sebebiyle aleyhinde çıktıklarını vurgulayan Aksu, söz konusu taksilerin kiralık taksi olduğunu belirterek bu uygulamanın yasalar ve usullere tutarsız olduğunu söyledi.

Aksu, “Biz taksi sayısı hukuka uygun şekilde artırılmasına karşısında değiliz. Ayrıca İstanbul‘a ilk etapta 10 bin yeni taksi ihale edilirse de aynı şekilde büyük bir gelir elde edecektir. Bir taksi takriben 250 bin dolar. 10 bin yeni taksi 2.5 milyar dolar kazanç aramak. Yani 80 milyar lira yapar. Bu kaynak İstanbul‘un kentsel dönüşümü için kullanılır. Bu tescil dışı korsanın önüne geçildiğinde devletin kasasına girecek para da ortadadır. bu nedenle daima sürücü esnafımızın yanında yer alan hükümetimizden rica ediyoruz. Lütfen esnafı bu vebadan kurtarın, korsanı ortadan kaldırın. Esnaf Cumhurbaşkanımızdan ÖTV müjdesi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANIMIZ ÖTV SÖZÜ VERMİŞTİ”

Taksici esnafının kuvvet günler yaşadığını bildiren Aksu, “1 milyondan altında vasıta değil. Araçlarımızı yenileyemiyoruz. Bunun için destek bekliyoruz. O yüzden en azından araçlarımızı yenileme noktasında devletimiz bize ÖTV desteği verebilir. 2023’teki genel seçimler öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’daki mitinginde ÖTV muafiyeti sözü vermişti. Esnaf olarak Cumhurbaşkanımızın verdiği sözleri hep yerine getirdiğini biliyoruz. Bundan nedeniyle ÖTV muafiyetini sabırsızlıkla bekliyoruz. Esnaf dostu Cumhurbaşkanımızın vereceği ÖTV muafiyeti sürücü esnafını rahatlatacağı gibi piyasanın canlanmasına da katkı sağlayacaktır.” dedi.

ÖTV MUAFİYETİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK

Bu araçlara getirilecek ÖTV muafiyetiyle ülke ekonomisine bir canlılık geleceğini aktaran Aksu, “Bakın şimdi ülke olarak yerel seçimlere gidiyoruz. İstanbul başta olmak üzere bütün adaylarımızın müşterek gündemi şehirsel değişim. Ülkemizde 8 milyonun üzerinde ticari araç var. ÖTV getirildiğinde, devlet bunlardan KDV tutarı olarak 62.5 milyar dolar kazanacak. Bu da 2 trilyon lira yapıyor. Türkiye’deki taksilerin ÖTV’si bunun yüzde 1’ini tutuyor. Esnaf için yapılacak bir rahat, ülkemizde depreme aleyhinde yapılacak şehirsel değişim çalışmalarına da katkı sağlayacak.” diye konuştu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Korsana karşı 10 bin yeni taksi çıkarılabilir

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Eyüp Aksu İstanbul 3.Sayfa Hayat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur