Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), martta takvim enflasyonun yiyecek alt grubunda gerilerken, temel mülk ve hizmetlerde daha bariz edinmek üzere öteki gruplarda yükseldiğini belirtti.

TCMB Mart ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı.

Rapora kadar, aylık bazda hizmet, gıda ve temel mallar fiyat artışları ile öne meydana çıkan gruplar oldu. Ücret etkisinin ve geriye doğru endeksleme davranışının belirgin olduğu hizmet grubunda aylık fiyat artışı bir miktar yavaşlamakla birlikte, kira, eğitim ve haberleşme kalemleri öncülüğünde görece yüksek seyretti.

Yiyecek fiyatlarındaki aylık artışı kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş yiyecek fiyatları sürüklerken, tamamlanmış yiyecek grubundaki zayıflama dikkati çekti. Temel mülk grubu fiyat artışı mart ayında güçlenirken, dirençli mal grubu öne çıkan alt grup oldu.

Bu gelişmede, döviz kurunun etkileri hissedilirken, iç istek koşullarının dayanıklı seyri dirençli tüketim mallarında maliyet artışlarının fiyatlara geçişini kolaylaştırdı. Enerji aylık enflasyonu akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izledi.

Aylık imalatçı enflasyonu bir önceki aya kadar yavaşlasa da yüksek seyrederken, yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle artış kaydetti. Başlıca sanayi gruplarına kadar incelendiğinde, enerji fiyatlarının ılımlı seyrettiği, enerji dışı gruplarda ise nispeten yüksek artışların sürdüğü gözlendi. Bu görünüm aşağıda, mevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerinin aylık yükselme oranları aralıksız zayıflama eğilimine karşın Enflasyon Raporu öngörülerinin üzerinde kaldı ve göstergelerin takvim enflasyonları çoğalma gösterdi.

Rapora göre, B ve C endekslerinin yıllık metamorfoz oranları sırasıyla 1,58 ve 2,32 puan artarak yüzde 71,89 ve yüzde 75,21 olarak gerçekleşti. Bu dönemde doğal gazın aylık alıcı enflasyonuna mekanik etkisi geçen ay olduğu gibi 0,02 puan ile oldukça sınırlı kaldı.

Yıllık alıcı enflasyonuna katkılar incelendiğinde, bir önceki avuç içi göre esas mallar, hizmet, enerji ve yiyecek gruplarının katkıları sırasıyla 0,71, 0,62, 0,09 ve 0,01 puan şeklinde oldu.

öte taraftan, alkol-tütün-altın grubunun katkısı bir önceki ay ile kıyaslandığında değişmedi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle incelendiğinde, B ve C endekslerinin aylık artışları bir önceki aya kıyasla bir tedarik geriledi. Fiyat artışları B endeksini oluşturan gruplardan temel mülk grubunda şubat ayına kıyasla bir miktar güçlenirken, işlenmiş gıdada keskin almak üzere tamamlanmış yiyecek ve hizmet gruplarında yavaşlama kaydetti.

HİZMET FİYATLARI YAVAŞLAMAYA DEVAM ETTİ

Hizmet fiyatları artışı mart ayında yüzde 4,20 ile yavaşlamaya devam etmekle beraber adaleli seyrederken, grup takvim enflasyonu 2,12 puan artışla yüzde 96,48 oldu.

Aylık bazda ulaştırma grubu fiyatları sınırlı bir tedarik gerilerken öteki daha aşağı gruplarda keskin fiyat artışları gözlendi.

Yıllık enflasyon ulaştırma daha alçak grubunda gerilerken restoran-otelde görece yatay seyretti, diğer daha alçak gruplarda ise yükseldi. Kiralar aylık bazda yüzde 6,33, haberleşme hizmetleri ise telefon görüşme ile internet ücretleri kaynaklı olarak yüzde 6,63 artarak yüksek artma eğilimini sürdürdü.

Kira daha aşağı grubunda takvim enflasyon 3,02 puan artışla yüzde 123,95’e ulaştı. Öteki hizmetler alt grubunda, eğitim ve sigorta fiyatları öne çıktı. Bilhassa eğitim hizmetlerinde aylık fiyat artışı özel mektep ücretleri kaynaklı olarak şubat ayında olduğu gibi yüzde 13,08’lik yüksek bir çoğalma kaydetti ve bu grupta takvim enflasyon yüzde 104,07 oldu.

Yiyecek fiyatları ile asgari aidat gelişmelerinin etkilediği restoran-otel daha alçak grubunda aylık büyüme oranı yüzde 3,95 ile önceki avuç içi kıyasla yavaşladı.

Ulaştırma hizmetleri fiyatı kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı fiyatlarında yüzde 8,36 ve hava yolu ile gezgin taşımacılığı fiyatlarında yüzde 0,94 düşüşler neticesinde aylık bazda sınırlı oranda gerileyerek hizmetlerin diğer daha alçak gruplarından ayrıştı.

Esas mülk grubu takvim enflasyonu 2,46 puan artışla yüzde 56,46 olarak gerçekleşti. Mart ayında yıllık enflasyon tüm daha aşağı gruplarda büyüme kaydetti. Dayanıklı mülk (altın hariç) fiyatları yüzde 3,04 artarken, alt grup takvim enflasyonu 2,13 puan artışla yüzde 61,11 oldu. Dirençli seyreden yurt içi talep ve döviz kuru gelişmelerinin etkilerinin hissedildiği dirençli mal grubunda mobilya sektörü fiyat artışları yüzde 5,06 ile öne çıkarken bunu yüzde 3,00 elektrikli ve elektriksiz ev aletleri, yüzde 2,53 ile araba kalemi izledi.

Diğer temel mallar daha alçak grubunda fiyatlar yüzde 2,72 yükseliş kaydederken, takvim enflasyon 0,30 puan artışla yüzde 55,25 seviyesine ulaştı.

MART AYINDA GİYİM VE AYAKKABI FİYATLARI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNDEKİ DÜŞÜŞÜN AKSİNE ARTTI

Alt grup aylık enflasyonunda bireysel bakım ürünleri ile konutun bakım ve onarımı ön plana çıktı. Mart ayında giyim ve pabuç fiyatları bir önceki yılın aynı dönemindeki düşüşün tersine aylık yüzde 2,61 artarken, daha aşağı grup yıllık enflasyonu 6,73 puanlık artışla yüzde 49,12’ye yükseldi.

Enerji fiyatları mart ayında yüzde 1,39 yükseldi ve grup takvim enflasyonu 1,37 puan artarak yüzde 37,32 seviyesinde gerçekleşti. Türk lirası cinsi petrol fiyatlarındaki gelişmelerle akaryakıt fiyatları yüzde 1,70 çoğaltma kaydetti.

Tüp gazda fiyat artışları yüzde 7,06 ile önceki avuç içi kıyasla güçlenirken, öteki kalemlerde fiyatlar ılımlı bir seyir izledi. Yiyecek ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları mart ayında yüzde 3,40 yükselirken, takvim enflasyon 0,71 puan düşerek yüzde 70,41 seviyesine geriledi. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada yataya yakın bir seyirle yüzde 84,14 oranında gerçekleşirken, bitmiş gıdada 1,45 puan düşüşle yüzde 58,97 oldu.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle, bir önceki ay sebze fiyatları öncülüğünde büyüyen taze meyve sebze fiyatları bu ay ılımlı seyretti. Diğer işlenmemiş gıda grubunda kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki çoğalma manâlı ölçüde güçlenerek bu grupta izlenen yüksek aylık enflasyonda (yüzde 8,92) belirleyici oldu.

Bu Vesile Ile, işlenmemiş yiyecek aylık enflasyonu yüzde 5,57 oranında gerçekleşti. İşlenmiş yiyecek grubu aylık enflasyonu ise yüzde 1,39 ile kayda değer ölçüde yavaşlarken, kırmızı et fiyatlarının etkilediği bitmiş et ürünlerinde yüksek artışlar devam etti. Yurt içi üretici fiyatları mart ayında yüzde 3,29 artarken, yıllık enflasyon düşük bazın da etkisiyle 4,18 puan yükselerek yüzde 51,47 oldu.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, enerji daha aşağı grubunda fiyatlar aylık bazda ılımlı seyrederken enerji dışındaki gruplar aylık yüzde 3,4-4,3 bandında artışlar gösterdi.

Aylık fiyat gelişmeleri sektörler bazında incelendiğinde, fiyat artışlarının genele yayıldığı izlenirken, metal cevherleri, öteki mamul eşyalar, basım ve kayıt hizmetleri, tekstil, yiyecek, kauçuk ve plastik ürünleri ile motorlu kara taşıtları öne meydana çıkan daha alçak gruplar oldu. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur