Hatay‘ın 40 yıllık sarrafı Ahmet Güney, Ramazan’da zekat hesaplama konusunda günde 50’ye yakın telefon aldı. Kendi telefonuyla vatandaşlara yeteri değin takviye edemediğini düşünen Güney, vatandaşlara daha iyi yardım etmek adına işletmesi bünyesinde Zekat Hesaplama Hattı kurdu.

“ZEKATIN EN YOĞUN İŞLEDİĞİ MEVSİMİ YAŞIYORUZ”

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte kişisel hattına günde 50’ye yakın çağrı almaya başladığını ve bunun üzerine bu şekilde bir çözüm ürettiğini gösteren sarraf Ahmet Güney, “Kutsal Ramazan ayı herkese hayırlı ve uğurlu olsun. İbadetle geçen feyizli, verimli ibadet vaktinde cümbür cemaat dini vecibelerini yaparken bundan başka zekat kurumunun en yoğun işlediği mevsimi yaşıyoruz. Bu zaman diliminde çok çoğu kez sorulan, sorular oldu.

İşletmemizin üstlendiği görev gereği; böylece çok sorular soruyorlar ve ne dek zekat ödememiz gerekir gibi soruların olduğu 40-50 telefon görüşmesi gerçekleştiriyordum bireysel olarak. Bizler de bu bireysel telefonlardan esinlenerek kendimize bir misyon üstlendik, halkımızdan zekat ödemek isteyen insanlara bir danışma hattı oluşturduk. İnsanlar çağrı merkezini arayarak ne değin zekat vermeleri gerektiğini öğreniyorlar. Öğrendikleri o zekat tutarını ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla kutsal Ramazan ayında dini vecibelerini yapmak isteyen vatandaşlara elimizden geldiğince tezgâhtar olmaya çalışıyoruz” dedi.

ZEKAT HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

İnsanların mülk varlığını gram altına dönüştürerek hesaplama yapmaya itina gösterdiklerini gösteren Güney, “Zekat hesaplamasını elimizdeki; döviz, altın gibi değerli değerlerin toplamı 81 gram altını geçmesi halinde zekat yükümlülüğü doğar. Dolayısıyla burada çağrı merkezi görevlimiz 81 gramın üstünde altını olan insanlara mevcut ellerindeki sermayenin 40’da birini zekat olarak ödemeleri konusunda tezgâhtar oluyorlar. Bunu da bedava şekilde yapıyor firmamız. Bir Takım müşterilerimiz bunun jurnal Türk Lirası ederini soruyorlar, o anda günlük kur neyse o günün kuruyla çarpıp aktüel kurla onları da aydınlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yer Sarsıntısı bölgesinde vatandaşların ısrarla zekat belirlemek istediklerine uyarı çeken Güney, “Yer Sarsıntısı bölgesi olan Hatay’da biz şunu gördük; zekat ödemek isteyen insanların aradığı süre danışan arkadaşlarımız ‘Efendim size zekat düşmez’ diyorlar. Çünkü 60 gram altınınız var, halk müziği zekat ödeme konusunda ve yoksul fukaraya varmak konusunda çok önemli hassasiyet gösteriyorlar. Dolayısıyla buradaki zekat düşmese bile altınının 40’da birini ödemek isteyen ırk var” biçiminde konuştu.

Kuyumcu Zekat Hesaplama Hattı kurdu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Hatay Dini Hayat Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur