Türk Hava Yolları (THY), 2023’te bütün zamanların en yüksek gezgin sayısına ulaştı

THY'den rekor! Tüm zamanların en yüksek...Türk Hava Yolları (THY), küresel jeopolitik gerilimler ve makroekonomik belirsizliklere karşın geniş uçuş ağı ve Kovid-19 döneminde koruduğu yüksek nitelikli iş gücü doğru geçen sene bütün zamanların rekoru olan 83,4 milyon yolcu taşıdı.

THY finansal sonuçlarına ilişkin yapılan toplantıda bahşedilen bilgiye göre, şirketin yurt içi gezgin kapasitesi geçen sene 2022’ye kadar yüzde 23,5 artarken, yolcu sayısı da yüzde 19 yükselişle 30 milyonun üzerine çıktı.

Dış hatlarda ise kapasite artışı yüzde 16’ya yaklaşırken, yolcu sayısı yüzde 14 yükselişle 53 milyona ulaştı. Yurt dışarıda bilhassa Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı Avrupa ülkelerindeki gezgin sayısı artışı yüzde 20’yi aştı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) yayımladığı verilere kadar, geçen sene küresel dış hat yolcu kapasitesi Kovid-19 öncesi dönem olan 2019’un yüzde 12 arkasından kalırken, THY, o yılın yüzde 27 üzerine çıkarak sektörün en önde gelen hava yollarından biri olmaya devam etti. Türkiye’nin havacılık altyapısına olan yatırımlarının bir neticesi olarak da İstanbul Havaalanı, Avrupa’nın en çok uçuş sunan havalimanı oldu.

– 2023’TE DÜNYANIN EN BÜYÜK 4. HAVA KARGO TAŞIYICISI OLDU

24 kargo uçağı ve 416 yolcu uçağıyla 133 ülkedeki 364 noktada hava kargo hizmetleri sunan THY, geçen yıl taşıdığı ücretli kargo miktarını 2019’a göre yüzde 16 artırdı. Son 10 yılda kargo taşımacılığındaki pazar payını 3 katından artı artıran Turkish Cargo, IATA verilerine tarafından, 2023’te dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı olarak başarısını sürdürdü.

100. Yıl Stratejisi çerçevesinde 2033’te 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedefleyen THY, küresel havacılık sektöründe yaşanan arz problemlerine ve üretimdeki darboğaza rağmen geçen sene filosuna 46 uçak ekledi ve yüzde 12’lik artışla uçak sayısını 440’a yükseltti

– 1 TRİLYON LİRAYI AŞAN TOPLAM VARLIK

THY, 1 trilyon lirayı (35,7 milyar dolar) aşan toplam varlığı, geçen sene Türkiye’ye kazandırdığı 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri ve 8,1 milyar dolarlık döviz katkısıyla Türkiye ekonomisi için önemli bir değerinde kaynağı oluşturmayı sürdürdü.

Türkiye’nin ulusal bayrak taşıyıcısı, ülke tarihinin en büyük felaketlerinden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin birincil gününden itibaren desteklerini aralıksız sürdürdü. Ilk Önce vatandaşların tahliyesi elde etmek üzere yurt içi ve yurt dışından arama kurtarma ekipleri ve takviye malzemelerinin bölgeye ulaştırılması için yolcu ve kargo seferleri bedava gerçekleştirildi.

Şirket, bölgede oluşan ihtiyaçlarda kullanılmak üzere yaptığı 2 milyar liralık bağışın yanı sıra ihtiyaç sahiplerine bağışlanmak üzere 1000 adet konut için gerekli olan ödemeyi de yıl içinde AFAD’a ibraz etti.

– ULUSLARARASI ÖDÜLLERİ ALMAYA 2023’TE DE DEVAM ETTİ

THY, zinde 2023 yılı sonuçlarıyla bütün paydaşları için yüksek layık üretecek şekilde oluşturduğu 2033 vizyonuna ulaşmaktaki kararlılığını gösterdi. 100. yılında gelirinin 50 milyar doları, yolcu sayısının da 170 milyonu geçmesini hedefleyen THY’nin, gezgin deneyiminde mükemmelleşme, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarındaki çalışmaları sektörün önde gelen kurumları kadar takdirle karşılandı.

Bu çerçevede THY, 2023 yılında APEX (Airline Passenger Experience Association) göre 3. kere “5 yıldızlı küresel hava yolu” ödülüne ve Skytrax tarafından 8. defa “Avrupa’nın en iyi hava yolu” ödülüne değerinde görülürken, World Finance tarafından da ikinci kez “En Sürdürülebilir Bayrak Taşıyıcı Hava Yolu” olarak seçildi.

İştirakleri ile birlikte bugün 83 binin üstünde kişiye istihdam sağlayan THY, “özgün” uçuş ağı, çağdaş filosu, üstün hizmet anlayışı ve başarılı 2023 yılı performansıyla sektörüne istikamet veren bir marka olarak hava taşımacılığının devleri arasında yer alıyor. THY, gelecek yıllarda da Türkiye’nin yeniden yapılanma hedefleri ve 2033 stratejisi doğrultusunda sektörün sürdürülebilir büyümesine olan katkısını artırarak sürdürecek.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur