Ticaret Bakanlığı, arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Van’ın da yer aldığı 17 ildeki lokanta, restoran ve kafelerde, tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üstüne konulması uygulamasına ilişkin denetim yaptı.

Ticaret Bakanlığı 17 ilde restoran, lokanta ve kafeleri denetledi

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişim yapan Bakanlık, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgelerin restoran, lokanta, kafe, pastane ve sanki gıda ve meşrubat hizmeti sunulan meslek yerlerinde giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulması şartını getirmişti.

Söz konusu başvuru formu, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girerken, gıda işletmelerinin bu düzenlemeye uyumu da Bakanlık göre yakın takibe alındı.

Bakanlık ekipleri, 17 ilde restoran, lokanta, kafe, pastane, yiyecek ve meşrubat hizmeti sunulan bir takım iş yerlerinde fiyat listelerine ilişkin kontrol yaptı. Bu denetimler, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Manisa, Okumuş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Tekirdağ, Samsun, Kayseri, Konya, Adana, Mersin ve Van’da gerçekleştirildi.

“VATANDAŞ FİYAT LİSTESİNİ KARŞILAŞTIRSIN”

Bu kapsamda İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, Kadıköy’deki bir takım restoranlarda fiyat etiketi denetiminde bulundu.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, ocak ve şubat aylarına tarafından işletmelerin fiyat listesi konma uygulamasına daha fazla harmoni gösterdiğini belirterek,”Çünkü biz o tarihten bu yanlamasına denetimlerimizi devam ettiriyoruz. Son zamanlarda uygunsuzluk oranımız düşmeye başladı. Yaklaşık 108 arkadaşımızla 27 bambaşka lokasyonda denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Vatandaşın ekonomik olarak zarara uğramaması için işletmelere geldiğinde kapıda fiyat listesi olup olmadığını denetleme etmesi gerektiğini bildiren Menteşe, “Tıpatıp marketlerde raf ve kasa fiyat uyumluluğu gibi oradaki fiyatla menüdekinin karşılaştırılması uygun olacaktır. Bizim haksız fiyat değerleme sistemimiz var. Ocak ayından bugüne değin yaklaşık 1383 firmayı denetledik, bu denetimlerde 2 bin 80 anormallik saptandı. Bunlara da 4,5 milyon lira civarında idari yaptırım uyguladık.” diye konuştu.

Ankara Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri de Çukurambar semtindeki restoranlara yönelik denetim yaptı.

Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan, lokanta ve restoranların antre kapısı önünde ve hizmet sunulan masaların üstünde bulunması gereken fiyat listeleriyle ilgili kontrol gerçekleştirdiklerini aktararak, “Hem tüketiciye sunulan gıda ve içeceklerin yemek listesi fiyatları ile kasa fiyatı uyumunu denetim ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimde de fiyat listelerinin görünür olup olmadığı, perakende satılan ürünlerin raf ve kasa fiyatı uyumu ile tüketicinin alacağı ürün konusunda hızlı veri elde edip edemediği gibi konularda kontroller gerçekleştirildi.

“TÜKETİCİNİN EKONOMİK MENFAATİ İÇİN DENETİM YAPIYORUZ”

Antalya Ticaret Müdürü Halil Özşahan, söz konusu denetimlerin tüketicinin hesaplı menfaatinin korunması nedeniyle manâlı olduğunu söyledi. Özşahan, ekiplerce il genelinde yaygın ve yoğun şekilde denetimlerin yapılmakta olduğunu bildirdi.

Manisa Ticaret İl Müdürü Serkan Karabacak da gerçekleştirdikleri denetimlerin arkasında yaptığı değerlendirmede, mevcut yönetmeliğe tutarsız olarak fiyat listesini iş yeri önüne asmayan işletmelere menüde bulunan ve sattıkları her bir ürün için 2 bin 172 lira suç oluşturan uygulandığını aktardı. Karabacak, “İşletmeler buradan fazla önemli cezalar alabilirler. O yüzden vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak nedeniyle yürürlüğe konulan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin daha dinç işlemesi için hem işletmelerimizi uyarıyoruz hem de denetimlerimizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Kültürlü Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri de vatandaşlar kadar görülebilir bir yerde bulunması gereken fiyat tarifeleri ile masalardaki yemek listesi listelerini denetim etti. Ekiplerin denetlediği işletmelerin büyük bölümünün düzenlemeye uyduğu tespit edildi.

“DİJİTAL VE ELEKTRONİK PANO DA OLABİLİR”

Bursa Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar da yazılmış ya da basılı materyaller, dijital ya da elektronik pano ya da levha şeklinde olabilen tarife ve fiyat listelerinin işletmelerin antre kapısında bulundurulması gerektiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Denetim sırasında tarife ve fiyat listelerine rastlanılmaması halinde, her bir aykırılık için 2 bin 172 lira ayrı olarak yönetimle ilgili para cezası uygulanıyor. Teftiş sonucu herhangi bir aykırılığa rastlanılmaması halinde ise işletme yetkilisine teşekkür ederek denetimi sonlandırıyoruz. Piyasada herhangi bir aykırılığa, düzensizliğe, dalgalanmaya ve haksızlığa mahal vermemek adına, hukuki ticareti de zorlaştırmadan ve engellemeden geniş ayrıntılı piyasa denetimlerimiz il genelinde devam ediyor.”

“KAREKODLU YEMEK LISTESI YETERLİ DEĞİL”

Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya da her gün kesintisiz ve etkin şekilde gıda hizmeti sunan iş yerlerine yönelik denetimlerinin devam ettiğini söyledi. Denetimlerin ayrıca tüketicinin hem de içten tacirlerin haklarının korunması için önemli olduğuna dikkat çekici eden Uzunkaya, “İçinde bulunduğumuz tanrısal ramazan ayında tüketicilerimizin haklarının korunması noktasında tüm esnaf ve tacirimizin tedbirli ve hassas olmasını özellikle rica ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca da denetimlerde teknolojinin getirdiği yenilikler doğrultusunda bazı işletmelerin yalnızca karekodlu menüleri kullandıklarını gördüklerini ama bu uygulamanın yönetmeliğe harmoni için tek başına yeterli olmadığını bildirdi.

Atmaca, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren söz konusu düzenleme ile tüketicilerin bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının en üstteki seviyede korunması ve olabilecek mağduriyetlerin engellenmesinin hedeflendiğini, ekiplerin, rutin denetimlerini sürdürdüğünü söyledi.

Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Güreşçi da işletmelerin, kapı girişleri ve masaların üzerine fiyat tarifesi konulması uygulamasını denetlediklerini belirterek, “İşletmelerin bunu yapması gerekiyor. Kasıt, tüketicinin en doğru şekilde bilgilendirilmesidir, yemeğini yemeden önce ne dek ödeyeceğini bilmesidir. Marketlerin yanı sıra restoran denetimlerimizi de her gün sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

Tekirdağ Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri de menülerde, satışa sunulan ürünlerin tümünün bulunup bulunmadığını denetim ederek, kasa ve yemek listesi fiyatlarını karşılaştırdı. Tekirdağ Ticaret İl Müdürü Mehmet Furtına, “Ticaretin Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını belirtti.

Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu da fiyat listelerinin düzenlemeye yerinde duyurulması halinde karekodlu menü kullanılmasında sakınca bulunmadığını bildirerek, “Alıcı açıkça kendi rızasıyla maddi basılı menü istemediğini belirtmezse, hizmet sunulan masaya yemek listesi tarife ve liste getirilmesi gerekir.” dedi.

“VATANDAŞA YEMEK LISTESI VERSİNLER”

Kayseri Ticaret İl Müdür Vekili Gazi Dinçaslan da ilde esnafın laf konusu uygulamaya dikkat ettiğine muhabere ederek, “Uymayanlara da burada duyurmuş olalım. Herhangi bir yönetimle ilgili yaptırıma maruz kalmamak için mutlaka kapılarında fiyat etiketlerini bulundursunlar ve vatandaşa menü versinler.” diye konuştu.

Konya Ticaret İl Müdürü Mustafa Çağlayan da ramazan ayında denetimleri daha da artırdıklarına dikkati çekti. Tüketicilerin mağdur olmaması için çalıştıklarını aktaran Çağlayan, “Yılbaşından bu yanlamasına fiyat listesi ve etiket denetimlerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın fiyatlarla alakalı sorun yaşaması durumunda hemen müdahale ediyoruz ve zorunlu yasal işlemleri yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Adana Ticaret İl Müdür Vekili Hüseyin Gödelek de denetimlerdeki birincil hedefin tüketicinin mağdur edilmemesi olduğunu belirterek, düzenlemeye uyulmadığı taktirde her bir mahsul için 2 bin 172 lira idari para cezası uygulandığını anımsattı.

Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri de Adnan Menderes Bulvarı’nda sahil kenarında bulunan işletmelerde fiyat listelerini kontrol etti. Mersin Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, büyük kasaba genelindeki denetimlerin kesintisiz sürdüğünü aktardı.

Van Ticaret İl Müdür Vekili Derya Ayaydın da ilk önce alışveriş merkezleri olmak üzere tüm lokanta, lokanta, kafe, pastane gibi yiyecek ve içecek hizmetinin sunulduğu işletmelerde rutin denetimlerin yapıldığını kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur