Ticaret Bakanlığı, sektördeki yerli üretimin sorunlarının giderilmesi için polyester elyaf ithalatında mevcut önlemin gözden geçirilmesi için korunma önlemi soruşturması açtığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı soruşturma başlattı! İstihdamdaki bozulmanın önlenmesi amaçlanıyor

Ticaret Bakanlığı göre hazırlanan İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Beyanname, Devlete Ait Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yerli üreticiler kadar yapılan kullanım sonucu polyester elyaf ithalatına karşın ön tahlil yapıldı.

İnceleme esnasında, 2021’de korunma önlemi uygulaması başlatılmasının ardından ithalatın 2022 yılından itibaren tekrar yükselişe geçtiği ve 2023’ün birincil 6 aylık döneminde ithalatın yerli üretime oranının arttığı belirlendi.

Üretim, dönem sonu stoklar, verimlilik, kârlılık ve istihdamdaki bozulmanın önlenmesi amaçlanıyor

Yerli üreticilerin ekonomik göstergelerinde belirtilen ölçüde toparlanma olmakla birlikte, 2022’den itibaren imal, dönem sonu stoklar, verimlilik, kârlılık göstergelerinde, ilaveten 2023 yılı birincil 6 aylık döneminde istihdam göstergesinde bozulmalar olduğu görüldü.

Korunma önlemi soruşturması açıldı

İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, polyester elyaf ithalatında yürürlükteki korunma önleminin ciddi zararı önlemek ya da tamir etmek için zorunlu olmaya devam edip etmediğinin tespiti ve yerli üreticilerin piyasa koşullarına uyumlarının uzun uzadıya incelenebilmesi nedeniyle mevcut önlemin gözden geçirilmesi için korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi.

Soruşturmanın tamamlanma süresi

Soruşturma, İthalat Genel Müdürlüğünce yürütülerek 9 ay içinde tamamlanacak. Zorunlu hallerde bu zaman 6 ay uzatılabilecek. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur