Ticaret Bakanlığı, “İsrail ile silah ticareti yapıldığına” ilişkin iddiaları yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yaptığını ve manipülasyon amaçlı yapılan bu haberlerin, gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ulusal Savunma Bakanlığı da İsrail ile meslek birliği iddialarını yalanladı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin açıklamasında ise “İddiaya konu ihracat listesinde bulunan 93. fasıldaki ürünler, savaş silahları ve mühimmatı değil, spor ve av gibi bireysel amaçlı kullanılan, yivsiz av tüfeği protez parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleridir. Yeniden ihracat listesindeki 36. fasılda bulunan, ‘Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritleri, piroforik alaşımlar, alev tip maddeler’ başlığı altında ihraç edilen ürünlerin, ‘jel yakıt ve kavramak gazı’ olduğu saptama edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

TÜİK’İN VERİLERİ KAFA KARIŞTIRDI

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde TÜİK’in devlete ait verileri baz alınarak Ocak 2024 itibarıyla Türkiye’den İsrail’e “Barut, patlayıcı maddeler, ateş herif maddeler, mühimmat, tabanca ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı” haberleri yayımlandı. Bu iddialar hakkında Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’ndan peş peşe direktifler geldi.

Ticaret Bakanlığı ve MSB'den 'İsrail ile silah ticareti yapıldığı' iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar

TİCARET BAKANLIĞI: YİVSİZ AV TÜFEĞİ DEĞIŞTIRME PARÇASI VE AKSESUARLARI İLE BALIKÇILIK MALZEMELERİ İHRAÇ EDİLİYOR

Ticaret Bakanlığı, iddiaları yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yaptığını ve manipülasyon amaçlı yapılan bu haberlerin, gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Paylaşımda, haberlerin içeriğine yönelik araştırmalar yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“36. fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, alev müşteri maddeler başlığı altında ‘Jel yakıt ve anlamak gazı’,

93. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı aşağı ‘yivsiz av tüfeği protez parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)’ ihraç edildiği anlaşılmıştır.

Bu Nedenle, Gümrük Tarife Cetveli’nin fasıl başlıklarında bulunan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.”

Ticaret Bakanlığı ve MSB'den 'İsrail ile silah ticareti yapıldığı' iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar

MSB’DEN İSRAİL İLE ASKERİ İŞ BİRLİĞİ İDDİALARINA YALANLAMA

Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB), İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayisi işbirliği dahil hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, İsrail’in, Gazze’de fark gözetmeksizin hastane, mektep, ibadethane, mülteci kampı ve sivilleri amaç alan baskı eylemlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Filistin’in tekrar tekrar yanına olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere hasar verecek bir etkinlik icra etmesi ya da bu yönde bir faaliyetin içinde olması olası değildir. Bu çerçevede, Milli Savunma Bakanlığının, İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayisi işbirliği dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.”

Ticaret Bakanlığı ve MSB'den 'İsrail ile silah ticareti yapıldığı' iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar

DEZENFORMASYONLA ÇABA MERKEZİ’NİN AÇIKLAMASI

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise şu açıklamayı yaptı: Bir Takım basın yayınlama organlarında bulunan, “Türkiye’den İsrail’e barut, silah ve cephane ihracatı devam ediyor” iddiası doğru değildir.

Her zaman Filistin’in haklı davasının yanında yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Filistinlilere hasar verecek herhangi bir etkinlik içinde bulunması muhtemel değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İsrail ile askeri cephane ticareti, askeri eğitim ve tatbikat da dahil hiçbir faaliyette bulunmamaktadır.

“93. FASILDAKİ ÜRÜNLER SPOR VE AV AMAÇLI ÜRÜNLER, YİVSİZ AV TÜFEĞİ YERINE KOYMA PARÇA VE AKSESUARLARI İLE BALIKÇILIK MALZEMELERİDİR”

Bu çerçevede bazı sosyal medya paylaşımları ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda; İddiaya konu ihracat listesinde bulunan 93. fasıldaki ürünler, savaş silahları ve mühimmatı değil, spor ve av gibi bireysel amaçlı kullanılan, yivsiz av tüfeği yerine geçen kimse parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleridir.

TÜİK verilerine kadar, ihracatı zaten çok düşük olan spor ve av amaçlı tüfeklerin ihracatı, 2023 yılı Mayıs ayından bu yandan gerçekleşmemektedir.

“36. FASILDAKİ ÜRÜNLER JEL YAKIT VE KAVRAMAK GAZI”

Yine ihracat listesindeki 36. fasılda yer alan, “Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritleri, piroforik alaşımlar, alev müşteri maddeler” başlığı aşağı ihraç edilen ürünlerin, “jel yakıt ve iyi anlamak gazı” olduğu tespit edilmiştir.

Gümrük Tarife Cetvelinin fasıl başlıklarında bulunan ve özel firmalar göre ihraç edilen ürünlerle ilgili kamuoyunun manipüle edilmeye çalışıldığı belirlenmiştir.

Ticaret Bakanlığı ve MSB'den 'İsrail ile silah ticareti yapıldığı' iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı İsrail Savunma Dış Politika Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur