Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanları başta elde etmek üzere sosyal mühendislik dolandırıcılığına aleyhinde, “Bir banka hesabının somut menfaat karşılığında diğer kişiler kadar kullanılmasına müsade atamak, Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu’na kadar suç teşkil ediyor.” uyarısında bulundu.

YÜKSEK KAZANÇ VAADİYLE KİRALIYORLAR

Bakanlık açıklamasında dolandırıcıların, dağıtılmış platformlar üzerinden tüketicilere ulaşarak, “banka hesabının kiralanması veya kullandırılması karşılığında yüksek gelir” vaadiyle yasa dışı kanallardan edinilen paranın transferini bu hesaplar üzerinden gerçekleştirdiği aktarıldı.

ÖĞRENCİ-KONUT HANIMI GİBİ KESİMLERİ AMAÇ ALIYORLAR

Dolandırıcıların, amaç olarak belirledikleri kişilere çeşitli yöntem ve vaatlerle ulaşmaya çalıştığına dikkat çekici edildiği açıklamada vasıta veya ikinci el ürün alım satım siteleri, sosyal medya platformları, yatırım tavsiyesi veren platformlar gibi sıkça kullanılan kanallar üzerinden tüketicilerin karşısına çıkan dolandırıcıların, öğrenci, ev kadını gibi kazanç kaynağı görece kısıtlı olan ya da ihtiyar, engelli gibi daha alıngan tüketicileri niyet aldığı bildirildi.

Dolandırıcıların, vatandaşların bilgisizliğinden, hatalarından, zaaflarından veya kesin markalara olan güveninden faydalandığı kayıtlı açıklamada, alıcı mağduriyetlerinin önüne geçilmesi, içten, güvenilir markaların ve işletmelerin bu yolla şeref kaybına uğramaması, tescil dışı ekonomiyle mücadelenin güçlenmesi ve ülke kaynaklarının yasa dışı yollarla sınırların dışına transfer edilmesinin önüne geçilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

NORMALİN DIŞINDA CAZİP TEKLİFLERE DİKKAT

Vatandaşların bu konuda dikkat etmesi gereken hususlar konusunda şu uyarılarda bulunuldu:

“Vatandaşlarımızın, bir ürüne veya kazanca dair özlem ve meraklarını uyandırmak suretiyle onları tuzağa devirmek için sahte ya da kendilerine ait olmayan ad, adres, hesap bilgisi kullanan dolandırıcıların aramalarına, gönderdikleri e-posta, kısa mesaj gibi içeriklere, sosyal ağ kanalları üzerinden aldıkları reklam ve mesajlara aleyhinde daha temkinli olmaları gerekmektedir.

Bu noktada bilhassa kimlik, hesap bilgileri, kişisel şifre veya parola gibi alıngan bilgiler paylaşılırken tedbirli olunması, gönderilen her bağlantının tıklanmaması, elektronik cihazların virüslere aleyhinde korunması, aldatıcı tekliflere, bilhassa de normalin dışında çekici olanlara aleyhinde tedbiri elden bırakmaması gerekmektedir. Son dönemde popüler bir üçkâğıt yöntemi olarak kullanılan IBAN kiralama ilanları konusunda da aynı hassasiyetin gösterilmesi elzemdir.

Bir banka hesabının somut fayda karşılığında başka kişiler kadar kullanılmasına izin devretmek, Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu’na kadar suç teşkil ediyor. Hesap sahibi, hesabının başkası tarafından kullanıldığını bankaya bildirmezse, 6 aydan bir yıla dek hapis cezası riskiyle karşısında karşıya kalabilecektir.”

SORUMLULUK SAHIBI ARACISIZ HESAP SAHİBİ

Açıklamada, hesapta gerçekleşen işlemlerle ilgili sorumluluğun aracisiz hesap sahibine ait olduğuna dikkat çekilerek, bu cins durumlarla karşılaşıldığında, ödeme dahil her türlü hesap işlemini gerçekleştirmeden önce teftiş ve tasdik etmenin önemli olduğu bildirildi.

Tüketicilerin, ekonomik çıkarlarını, haklarını, satın aldıkları mülk ve hizmetlerle ilgili güvenliğini ve sağlığını korumaya ilişkin faaliyetlerin Bakanlıkça hassasiyetle sürdürüldüğüne işaret edilen açıklamada, sosyal mühendislik dolandırıcılığından kaynaklanan mevcut ve potansiyel mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına karşın uygulamalar hakkında tahlil ve değerlendirmelerin devam edeceği kaydedildi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Banka Güvenlik Hukuk 3.Sayfa Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur