Togg Üst Yöneticisi ( Ceo ) Gürcan Karakaş, Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Kampüsü’nde gerçekleştirilen test sürüş programında değerlendirmelerde bulundu.

“T10X’İN ÖN SATIŞLARI BU YIL SONUNDA BAŞLAYACAK”

T10X’in dört çeker versiyonunun haziran-temmuz aylarında “limited edition” versiyonuyla satışa sunulabileceğini dile getiren Karakaş, Togg’un yurt dışına açılacağı zamana ilişkin bilgiler paylaştı. Karakaş, “Bu senenin sonundan itibaren Avrupa’da yavaşça yer edinmek üzere faaliyetlerimize devam ediyoruz. Zaten şirketimiz TOGG Europe GmbH’yı 2021’in mayıs ayında kurmuştuk, altyapıyı da oluşturuyoruz şu lahza. T10X’in Avrupa’daki ön satışlarına bu yil sonunda başlayıp, yeni model yılında da (2025) teslimatlara başlatmak istiyoruz.” dedi.

“ÇİNLİ MARKALAR ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE HER YERE YAYILIYOR”

Gürcan Karakaş, markanın yurt dışı amaç pazar stratejisinin pazar dinamiklerine uyumlu olarak güncellendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Birkaç yıl ‘İskandinav ülkelerden başlar, Hollanda ve Belçika’ya, ardındaki yavaş yavaş bölgenin merkezine geliriz’ demiştik. Bunu değiştirdik. Çünkü sektör çok seri gelişiyor ve Çinli markalar fazla süratli bir şekilde her yere yayılıyor. Dolayısıyla özellikle Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya üçgeni tamamıyla dolmadan biz daha yolun başındayken oraya girme kararı aldık. Çünkü artık kendimizde de o gücü ve deneyimi de hissediyoruz.”

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

“KULLANICILAR T10X’İ BİLEREK İSTEYEREK ALIYOR”

Togg CEO’su Karakaş, birincil modellerini satışa sunduklarında rekor bir istek gördüklerinden bahsederek, 18 saatte 2023 yılındaki üretmeyi planladıkları tüm araçları sattıklarını söyledi. İlk 8 saatte 2022 yılında satılan tüm elektrikli otomobillerin sayısından daha fazlasını sattıklarını dile getiren Karakaş, şu açıklamalarda bulundu; “Buradan iki manâlı soruya yanıt aldık; birincisi ‘Türkiye böyle bir değişime hazırlanmış mı?’ idi, hazır olduğunu gördük. Kullanıcılar T10X’i mahsus, isteyerek alıyor. Siparişlerin yüzde 80’den fazlası en donanımlı versiyon için geldi. Ve biz 2023 Nisan ayından yılın sonuna değin birincil 20 binin teslimatını yaptık. Dünyada, Avrupa’da, Amerika’da, Çinli şirketler arasında, ilk imal yılında 20 bin adet üretmiş ve satmış başka bir şirket bildiğimiz kadarıyla değil. O açıdan ayrıca ülkemiz için hem de hepimiz için iyi bir başarı galibiyet, iyi bir açılış daha açıkçası. Bundan daha sonra da arkasını getirmemiz lüzumlu. Hep beraber onun için de gece gündüz çalışıyoruz.”

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

“BİR YIL ÖNCEDEN BUNUN ÇALIŞMALARINI YAPIYORDUK”

Gürcan Karakaş, bu başarının yeni modellerle süreceğini, devamının ikinci modelleri fastback ve üçüncü modelle geleceğini anlattı. Ocak ayında T10F’yi sergilediklerini anımsatan Karakaş, “Gösterdik ama bir sene önceden bunun çalışmalarını yapıyorduk. Acilen benzer şekilde T10F’nin sonrasının da çalışmalarını yapıyoruz, yani hep söylediğimiz B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir müddet sonradan da T8X’i de göstermeye hazırlanmış ülkü gelebiliriz.” biçiminde sözlerini tamamladı.

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

EN UCUZ MODELİ OLMASI BEKLENİYOR

Diğer araba markalarının benzer segmentindeki modelleri göz önüne alındığında B segmentindeki T8X’in Togg’un en ucuz modeli olması bekleniyor.

Kaynak: AA / Teknoloji

TOGG CEO Otomobil Teknoloji Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur