1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde binlerce işçi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda toplandı. Polis kadar tek tek aranan işçiler, bayraklarla metrelerce uzunlukta kortejler oluşturdu. Hastane alanında son bulan kortejin arkasında 1 Mayıs’ı işçiler davul ve zurnalarla halay çekerek kutladı.

“İŞÇİLER ÇALIŞMA HAYATININ MERKEZİDİR”

Alanı dolduran binlerce işçiye seslenen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “İşçiler çalışma hayatının merkezidir. İşçinin emeği her yerdedir. Oturduğunuz evde, bindiğiniz arabada, pak sokaklarda, yediğiniz ekmekte işçi var. bitmiş emeği olan işçiler çoğu süre adalet ettiğini alamaz. kıtı kıtına hayatını sürdürmeye devam eder. Cefa çeker, oysa sefası fazla azdır.

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan iktidara grev resti: Türkiye'yi durdururuz, otururuz kalkmayız bir daha

“KIDEM TAZMİNATINI ÜLKE GÜNDEMİNE GETİRİRSENİZ GENEL GREV YAPACAĞIZ”

Sendikalı örgütlenmeden mahrum kalır. Örgütlenme mücadelesini verir. Bu durum çok uzun sürer. Bu, benim ülkemde hakiki olan bir tablodur. Her alanda değer ödemeye devam ediyoruz. Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz. Bir senede bir birim arkadaşımız 10, bir birim arkadaşımız 11 ay ücret alıyor. Bu adil değil, bu sürdürülebilir bir tablo değil. Bu dürüst yok. Bir lahza evvel düzeltilmeli. Ekim ayında kanun meclise gelene kadar her alanda olacağız. Sendikalarla bu mücadeleyi vermezsek, temsil ettiğimiz halk müziği ekonomik yönden, ödenti üzerinden değerinde ödemeye devam eder. Bu vergi ile ilgili 4 ay evvel Türk-İş genel kurulunu yaptık. Aldığımız kararlardan bir tanesine, kıdem tazminatını ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Aynen aynı noktadayız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidimdir, Türkiye’yi durdururuz. Otururuz kalkmayız yeniden” dedi.

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan iktidara grev resti: Türkiye'yi durdururuz, otururuz kalkmayız bir daha

“İŞÇİLERİN ANAYASAYA, YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Yeni anayasanın günlerdir konuşulduğunu belirten Başkan Atalay, “Yeni tüzük yapılır mı? Yapılmaz mı? bilmem. Fakat TÜRK-İŞ’in, sendikaların bir talebi var. Yeni anayasanın adını bırakın. İşçiyle ilgili yeni bir tüzük düzenlemeye bizim ihtiyacımız var. Bu sistemle bu gemiyi götürmemiz. Mahkemeye gidiyorsun. Örgütleniyorsun. Bin şahsiyet meslek yerinde, 970 kişiyi üye yapıyorsun. Duruşma yedi yıl sürüyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Onun için işçilerin anayasaya, yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu yeni bir anayasada hukuki düzenleme yapılmadığı müddetçe biz bu sorunları, problemleri, bu kürsüler anlatmaya devam ederiz. Onun için taleplerimizin başında. Anayasası geliyor. Bir an evvel çıksın” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Türkiye 1 Mayıs Bursa Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur