Ticaret Bakanlığı kaynaklarından derlenen bilgilere göre, Türkiye ve İsrail arasındaki ticaret, İsrail’in Gazze saldırıları sonrası manâlı ölçüde azalış kaydetti. İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023’ten 20 Mart 2024’e kadar olan sürede, İsrail ile toplam ticaret hacmi takriben yüzde 33 gerilerken, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı yüzde 30, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 43,4 azaldı.

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi 6 ayda yüzde 33 düştü

TÜRK VATANDAŞLARI VE ŞİRKETLERİ GÜNDEN GÜNE İSRAİL’E SATIŞLARINI SONA ERDİRİYOR

Türkiye vatandaşları ve şirketleri, İsrail’in insanlık dışı saldırıları sonrası bu ülkeye satışlarını günden güne sona erdirirken ve siparişleri iptal ederken, ülkeden mevcut ticaret, devlet şirketleri göre değil, arasında uluslararası firmaların da bulunduğu şirketler kadar gerçekleştiriliyor. İsrail’e karşın olarak transit ticarete konu ürünlerde Türkiye limanlarına uğrayan gemilerin sonraki destinasyonları da bu çerçevede yer alıyor.

Türkiye, Birleşik Milletler (BM) kapsamında bulunan yaptırımları tanıyor. Bu kapsamda İsrail’in terör saldırıları ile ilgili olarak da bu ülkeye aleyhinde BM’de alınacak tüm kararlara da öncülük ediyor.

İsrail'e ihracat önemli oranda azalırken Filistinlilere ulaştırılan malların sevkiyatı devam ediyor

FİLİSTİN’E GÖNDERİLEN MALLAR, İSRAİL ÜZERİNDEN GEÇİŞ YAPIYOR

Türkiye’den Filistin‘e yönelik gönderilen mallar, Filistin‘in kendine ait gümrüklerinin olmaması sebebiyle İsrail üzerinden ve İsrail gümrükleri yoluyla Filistin‘e geçiş yapıyor. Filistin‘e gelecek mallarda varış noktası olarak İsrail’in gösterilmesi veya “via Israel” ibaresinin bulunması gerekli tutuluyor. Hem İsrail tarafından Oslo anlaşmaları gösterilerek, Üçüncü ülkelerin Filistin ile aracısız kurduğu yasal ilişkiler de İsrail kadar tanınmıyor.

Filistin’e ağırlıklı olarak deniz yoluyla yapılan ihracat (yüzde 96,5) Hayfa ve Aşdod limanları üzerinden İsrail’e giriyor ve Hayfa limanına gelen mallar Filistin/Batı Şeria’ya gönderiliyor. Filistin’e giden Türk mallarının bir kısmı aracısız Batı Şeria ya da Gazze’de kurulu şirketlere İsrail üzerinden yapılıyor. Tekrar bu bölgelerde bulunan bazı büyük tüccar ve meslek insanları, İsrail’de İsrail mevzuatına uygun bir şirket kurarak ya da bir İsrailli acente üzerinden malları millileştiriyor. Millileştirilen mallar iç ticaret gibi görünerek İsrail üzerinden Filistin’e geçiriliyor.

İsrail'e ihracat önemli oranda azalırken Filistinlilere ulaştırılan malların sevkiyatı devam ediyor

İsrailli tüccarlar, Filistinli tüccarlara satış üzere Türkiye’den mal alırken bazı Filistinliler de İsrail’e satmak üzere Türkiye’den ithalat yapıyor. İsrail vatandaşı olan Filistinliler, Türkiye’den aldıkları malların bir bölümünü İsrail içinde tüketirken diğer bölümünü de Batı Şeria ve Gazze’ye satıyor. Bu sebeplerden dolayı, milli istatistiklere yansıyan verilerde Filistin’e yapılan ticaretin az daha tamamı İsrail olarak görünüyor.

İsrail’in, üçüncü ülkelerin Filistin ile yaptığı ticareti Gazze özelinde yasaklamış olması, Gazze’den Mısır’a açılan Rahat Hudut Kapısı’ndan ticari işlemlere müsaade etmemesi sebebiyle şu andaki durumda, Filistin ile ticaret mutlaka İsrail üzerinden yapmak zorunda kalınıyor.

İsrail'e ihracat önemli oranda azalırken Filistinlilere ulaştırılan malların sevkiyatı devam ediyor

TÜRKİYE’DEN FİLİSTİN’E İNSANİ YARDIM

Türkiye, Filistin’in haklı davasını desteklerken ve bu desteği siyaset üstü niteliğiyle de akıcılık arz ediyor. Türkiye’den şu asıl değin Gazze’ye ulaştırılmak üzere El Ariş’e yaklaşık 7 bin 400 ton insani yardım gönderildi. Ambulanslar, ilaç ve tıbbi malzemelerle sahra hastanesi ekipmanlarından, jeneratörler ve portatif şiddet kaynakları, seyyar aşevleri ve barınma malzemelerine değin geniş bir skalada yardımlar sürdürülüyor.

İsrail saldırıları sebebiyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nde çare görebilen kanser hastaları ilk kez olmak üzere çok sayıda hasta ve zarar görmüş da Türkiye’ye getirilerek, tedavilerinin burada yürütülmesi tedarik ediliyor. Bunların arasında çok sayıda çocuk da yer alıyor.

Öte yana Gazze’de sahra hastanesi kurma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İnsani durumun vahameti göz önünde bulundurularak, geçen sene yapılan 10 milyon dolara ilave olarak Birleşik Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Takviye ve Bayındırlık Ajansı’na 1 milyon dolar daha katkı sağlandı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Filistin İsrail Milletlerarası İlişkiler Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur