İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırıları bütün şiddetiyle devam ederken, Türkiye‘den ses getirecek yeni bir hamle geldi. Geçtiğimiz günlerde İsrail‘e 54 ürün grubunun ihracatını yasaklayan Türkiye, bu kere de ikinci aşamaya geçerek İsrail ile ihracat ve ithalatı durdurdu.

Ticaret Bakanlığı, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin bütün ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan, Türkiye‘nin, İsrail ile ticaret konusunda aldığı kararlara ilişkin yazılmış izah etme yapıldı. İsrail’in, Filistin’e yönelik milletlerarası hukuk ve insan haklarına tutarsız saldırıları neticesinde, bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden artı Filistinli sivilin hayatını kaybettiği, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşın yaralandığı anımsatılan açıklamada, Türkiye‘nin 7 Ekim 2023’ten bu yandan çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve bedensel yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üstteki düzeyde girişimlerde bulunduğu, diplomasinin bütün araçlarını kullandığı belirtildi.

Türkiye, İsrail ile ticareti tamamen durdurdu

TİCARET BAKANLIĞI: İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ

Açıklamada, Türkiye‘nin birincil günden bu yana Gazze halkının yardımına koştuğu, ilk kez gıda, sağlık ve tıbbi destek malzemeleri olmak üzere gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırdığı, binlerce hastayı tahliye ederek bu kuvvet günlerinde Filistinlilerin yanına olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“İsrail’in sebep olduğu toplu cinayet, insani facia ve maddesel yıkım devam etmiş, İsrail hükümeti milletlerarası mütareke çabalarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye, bunun üstüne 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli elde etmek üzere, 54 mahsul grubunun İsrail’e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de hemencecik ateşkes ilan edene ve tatmin edici miktarda ve kesintisiz insani destek akışına müsade verinceye değin kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur.”

Türkiye, İsrail ile ticareti tamamen durdurdu

“YENİ TEDBİRLER KESİN VE KARARLI BİR ŞEKİLDE UYGULANACAK”

Açıklamanın devamında, “İsrail hükümeti, Gazze’ye aralıksız ve yeterli miktarda insani yardım akışına müsade verinceye dek Türkiye söz konusu yeni tedbirleri belirli ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Öte yana, işgal aşağıda yaşamak zorunda kalan Filistinlilerin, bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Ticaret Bakanlığı ile Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı arasında gerekli çalışmaların koordine edileceğine yer bahşedilen açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da Filistinlilerin haklı davasını desteklemeye devam edeceğinin altı çizildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in Gazze’ye karşın saldırıları ve işgal planına Türkiye sert tepki göstermişti. İsrail’in Gazze’deki soykırımı sebebiyle Türkiye-İsrail hattında ticari ilişkiler de durma noktasına gelmişti.

Türkiye, İsrail ile ticareti tamamen durdurdu

ERDOĞAN: O İŞ BİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak 24 Nisan’da Ankara’da ağırladığı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı ikili basın toplantısında gelen bir soru üzerine “İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti” açıklaması yapmıştı.

54 ÜRÜN GRUBUNUN İHRACATINA YASAK

Türkiye geçtiğimiz ay İsrail’e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe dek 54 mahsul grubunun ihracatını kısıtlamıştı.

Türkiye, İsrail ile ticareti tamamen durdurdu

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 6,8 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEYDİ

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) tarafından iki ülke arasındaki ticaret 2023’te 6,8 milyar dolar değerindeydi ve bunun yüzde 76’sı Türkiye’nin ihracatıydı.

Kaynak: AA / Emre İliksiz – Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Türkiye İhracat İsrail Dünya Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur