Türkiye‘nin 5 takvim kredi tehlike primi (CDS), Şubat 2021 tarihinden beri ilk önce 282 baz puanın altına gerileyerek 281,75 puana düştü.

EKONOMİ YÖNETİMİNİN ATTIĞI ADIMLAR KARŞILIK BULUYOR

Ekonomi yönetiminin attığı adımlarla Türkiye ekonomisine ilişkin belirsizliklerin azalması TL varlıklara ilgiyi artırırken, bu adımlar uluslararası anlamda da karşılık buluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs sonundan bu yanlamasına enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 50’ye taşırken ekonomi yönetimi enflasyonla mücadeledeki kararlılığını da ortaya koydu.

16,8 MİLYAR DOLAR NET PORTFÖY GİRİŞİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, Türkiye ekonomisine karşın çoğalan güven ve öngörülebilirliğin, dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirterek, “2023 yılının birincil 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti.” ifadesini kullanmıştı.

5 YILLIK KREDİ RİSK PRİMİ İLK KEZ 281,75 PUANA İNDİ

Türkiye’nin 5 takvim kredi tehlike primi, Şubat 2021’den bu yandan ilk kez 282 baz puanın altına gerileyerek 281,75 puana indi. Analistler, Türkiye’nin CDS’inde devamlı gerilemeyle uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşlarının da Türkiye’nin kredi notunda artış ve kredi notu görünümünde de olumlu değişiklikler yaptığını vurgulayarak, bunun da yatırımcıların Türkiye ekonomisine büyüyen güveni ortaya koyduğunu söyledi.

ULUSLARARASI KREDİ KURULUŞLARI TÜRKİYE’NİN PUANINI YÜKSELTİYOR

Uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s de ocak ayında Türkiye’nin kredi notu görünümünü “uyuşuk”dan “pozitif”e çıkarmıştı. Fitch Ratings ise martta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “dingin”dan “fazla”e çevirmişti.

Analistler, bundan sonraki süreçte enflasyonda daimi inişin başarılabilmesi, cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi ve sürdürülebilir bir patikanın oluşması durumunda not artışlarının devam edebileceğini dile getirerek, Moody’s’in de 19 Temmuz’daki Türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu. bu arada Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1’in üstünde yükselişle 103.375,74 puana çıkarak rekor tazeledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Ekonomi Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur