İsrail‘in Filistin’de sivillere yönelik saldırıları devam ederken Türkiye’nin İsrail ile ticareti durdurması ardından yeni iddialar ortaya atıldı.

İSRAİL’İN YENİ PLANINI MERCEK ALTINA ALDILAR

Türkiye’nin İsrail ile ticareti erteleme kararı sonrasında ülkenin çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronoth, İsrail’in planını mercek altına aldı. Gazeteye konuşan yetkililer, Türk ürünlerinin Avrupa ülkeleri üzerinden taşınabileceğini söyledi.

ÖNCE 3. ÜLKELERE GÖNDERECEKLER

İsrailli nakliye şirketi iShip Forwarding, Türk ürünlerinin önce üçüncü ülkelere, oradan da İsrail’e taşındığı yeni bir lojistik rota oluşturarak yasağı dinmek için geçici bir çözümün gündemde olduğunu duyurdu.

TÜRK ÜRETİCİNİN HABER OLMAYACAK

Bu çözüm, Türk üreticilerin yasağı ihlal etmeden ve ürünlerin İsrail’e ulaştığından haberdar olmadan İsrail’e mülk arz etmeye devam etmelerini sağlıyor.

SEVKİYATA ILAVE MALİYET GETİRECEK

Nakliye şirketi sevkiyatın hangi üçüncü ülkeden geçtiğini açıklamayı reddetti, ancak İsrail gazetesi ürünlerin Bulgaristan ve Romanya’dan geçebileceğini öne sürdü. Bu transit geçiş sevkiyata ilave maliyet getirecek oysa mal akışının devam etmesini sağlayacak.

Bulgaristan Tel Aviv Romanya Türkiye İsrail Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur