Türkiye‘nin İsrail‘e karşın aldığı ihracat kısıtlaması kararının ardından İsrailli ihracatçılar, tedarik ettikleri ürünleri nasıl almaya devam edeceği yönünde arayışlara girdi. İsrail‘de yayınlanan jurnal finans gazetesi Globes’ta, “İsrailli ithalatçılar Türkiye‘den dolaylı yolları inceliyor” başlıklı dikkat çeken bir haber yayınlandı. Yazıda, Türk mallarını Slovenya limanları üzerinden getirmeyi düşündükleri ve oradan diğer gemilere yükleyerek İsrail‘e getirme seçeneğinin değerlendirildiği açıklama edildi.

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere İsrail‘le 54 üründe ihracata kısıtlama getirildiğini duyurmuş ve kısıtlama kararının, Gazze’de ateşkes ilan edilene kadar devam edeceğini açıklama etmişti. Ticari ilişkiler kısıtlandı oysa İsrail, Türkiye‘nin en çok ihracat yaptığı 13’ncü ülke konumunda yer alıyor. Türkiye‘nin sektörlere tarafından İsrail‘e yaptığı ihracatta ise ilk sırada çelik gelirken onu, kimyevi maddeler, otomotiv endüstrisi, elektrik- elektronik ve konfeksiyon ürünleri takip ediyor. İsrail finans gazetesi Globes’te bulunan yazıda, bu kısıtlama kararını nasıl delinebileceğine yönelik alternatif seçenekler kaleme alındı.

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyor

İSRAİL’E KISITLAMA SONRASI DOLAYLI İTHALAT

Yazıda, “Konuya yakın kaynaklar, Globes’un İsrailli ithalatçıların Türk mallarını Slovenya limanları üzerinden getirmeyi düşündüğünü söyledi. İsrailli ithalatçılar, Türkiye‘nin İsrail’e 54 ürünün ihracatını ambargo kararını öğrendikten sonradan Türk mallarının dolambaçlı ithalat yollarını incelemeye Salı günü başladılar.” ifadeleri kullanıldı.

ÜRÜNLERİ FARKLI ÜLKE LİMANLARI ÜZERİNDEN ALMA SEÇENEĞİ

Yazıda, kısıtlama kararını delmek isteyen İsraillilerin bulduğu yollardan birisinin bambaşka ülkelerin liman seçeneği olduğunun altı çizildi. Slovenya’nın Koper ya da Ljubljana limanlarına ve oradan da İsrail’e teslimatın yapılmasını düşünen ithalatçılar, nakliye senedi üstünde İsrail’de bir teslimat limanı listelenmesi halinde sevkiyatın bloke edileceği endişesini taşıyor fakat ülkeler aralarında para transferine ilişkin hâlâ herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyorSlovenya Koper Limanı

“ÖDEMENİN NEREDEN GELDİĞİNİ YOKLAMA EDEMİYORLAR”

Habere göre, Türkiye‘den ithal edilen ürünlerin evraklarda İsrail yerine başka bir ülkenin limanı olarak gösterilmesi tatmin edici. “Eğer evraklarda Slovenya’nın Koper Limanı olarak görünüyorsa, dünyanın en zorlu gümrüklerinden biri olarak kabul edilen Türk gümrükleri bile pratikte nihai varış yerini tamamen araştıramayacaktır. İsrail’e ihracatı yasaklanan oysa dünyanın çoğu ülkesine rutin olarak ihraç edilen 54 mahsul arasında bulunan herhangi bir mülk için ödemenin nereden geldiğini kontrol etme görevini üstlenemiyorlar.” denildi.

BAŞKA GEMİYE YÜKLENEREK İSRAİL’E GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR

Globes’te bulunan yazıda, “İsrailliler, daha yakın olan Kıbrıs’ın düşmanca ilişkileri nedeniyle Türkiye ile çalışmaması nedeniyle Sloven seçeneğini düşünüyor. öte yandan Slovenya’nın Koper kentindeki gümrüklerle çalışmanın kolay olduğu düşünülüyor. Mallar Slovenya şehrine ya da diğer bir üçüncü ülkedeki herhangi bir limana varır varmaz, ister bütün ister kısmi konteyner olsun, mallar rıhtım kenarında boşaltılabilir. Bu aşamada lokal gümrüğe malların girmeyeceği bildirilir. Ülkede nakliye senedi (konşimento) değiştirilir ve mallar diğer bir gemiye yüklenir ve oradan nihai varış noktasına (İsrail) gönderilir.” ifadelerin kullanıldı

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyor

NAKLİYE MASRAFLARI 2 KATINDAN FAZLASINA ÇIKACAK

Bu prosedürün nakliye masraflarını iki katından daha fazlasına çıkarabileceği ve Türkiye’den İsrail’e aracısız olarak nakliye yalnızca birkaç gün sürerken, Slovenya üzerinden nakliyenin üç hafta süreceği açıklama edildi. Ancak malı üretip aracısız olarak teslim edemeyen Türk tedarikçilerin olduğu durumlarda bunun makul bir çözüm olduğunun altı çizildi.

Ticaret Bakanlığı Slovenya Türkiye İhracat İsrail İhracat Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur