Türkiye‘nin 5 takvim kredi risk primi (CDS), 276 baz puanla Şubat 2020’den bu yana minimum seviyeye geriledi.

Ekonomi yönetiminin yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü ekonomi politikaları meyvelerini veriyor. Son dönemde uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşları Türkiye‘nin kredi notunu yükseltirken, TL varlıklara olan alaka de artmaya devam ediyor. Bu koşul, Türkiye‘nin tehlike primini olumlu yönde etkilerken, fonlama maliyetlerindeki iyileşme de göze çarpıyor.

Türkiye'nin kredi risk primi Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü

KREDİ RİSK PRİMİ 2020’DEN BU YANLAMASINA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Türkiye‘nin 5 takvim kredi tehlike primi (CDS), 276 baz puanla Şubat 2020’den bu yanlamasına minimum seviyeye geriledi. CDS böylece Kovid-19 salgını öncesi seviyeye döndü. TL varlıklara uluslararası yatırımcı ilgisini de yansıtan CDS’in düşüşü, kredi derecelendirme kuruluşlarının olumlu değerlendirmeleri, ekonomi yönetiminin dezenflasyonun tesis edilmesine karşın istikrarlı adımları, Türkiye‘nin dış finansmana erişimini artırmayı sürdürmesinden alınan sinyallerle birlikte devam ediyor.

Türkiye'nin kredi risk primi Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü

Analistler, laf konusu harekette, Türkiye‘nin yurt dışı swap kanallarını açmak için adımlar attığına yönelik haber akışının etkin olduğunu açıklama etti. TL varlıklara yönelik talep hakkında değerlendirmelerde bulunan Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım ise Türkiye ekonomisine yönelik gelişen güven ve öngörülebilirliğin, dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirterek, “2023 yılının birincil 5 ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleşti.” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye'nin kredi risk primi Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINDAN OLUMLU SİNYALLER GELMEYE DEVAM EDİYOR

Standard & Poor’s (S&P), geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti. S&P, yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de lokal seçimlerin peşinde dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğinin düşünüldüğü belirterek, gelecek 2 sene içinde portföy girişlerinin artacağının, cari açığın daralacağının, enflasyon ve dolarizasyonda düşüşün öngörüldüğünü kaydetti.

Türkiye'nin kredi risk primi Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü

Fitch Ratings de mart ayı başında Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltmiş, not görünümünü “hareketsiz”dan “pozitif”e çıkarmıştı. Moody’s, bu yılın başında Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak onaylama ederken, anekdot görünümünü “uyuşuk”dan “artı”e çevirmişti. Analistler, gelecek dönemde enflasyonda daimi yavaşlamanın sağlanabilmesi ve cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi durumunda Moody’s’in 19 Temmuz’daki Türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Ekonomi Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur