Ticaret Bakanlığı‘nın bir dizi mahsul grubunda İsrail‘e ticaret kısıtlaması getirmesi dünya basınında da yankı buldu. İsrail gazetesinde bulunan habere göre; kısıtlamalardan en büyük darbeyi, birçok ürününü Türkiye‘de yaptıran giyim ve elektrikli ürünler sektörünün alması bekleniyor.

“İsrail’le ticaret başlığı” üzerinden seçim döneminde muhalefetten gelen eleştirilerle aleyhinde karşıya kalan iktidar, İsrail’in Türkiye‘nin Gazze’ye havadan destek yapmasına engel olmasından daha sonra 54 mahsul grubunda İsrail ile ticareti kısıtladı. İsrail ise “Türk ekonomisine hasar verecek karşısında tedbirler alınacağını” açıkladı.

“İSRAİL VE TÜRKİYE KARŞILIKLI TİCARİ MİSİLLEMEYE BAŞLADI”

Birçok gazete, Türkiye‘nin İsrail’e koyduğu ticari kısıtlamaları Amerikan Associated Press Haber Ajansı’nın (AP) müşterilerine geçtiği haberle sayfalarına taşıdı. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz “İlişkiler daha da kötüleşirken, İsrail ve Türkiye müşterek ticari misillemeye başladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde “İsrail’in Gazze’de giriştiği askeri hamlelerin esas karşıtlarından Türkiye, İsrail’e 54 cins ürünün ticaretinin derhal kısıtlanacağını duyurdu. Bu ürünler arasında alüminyum, çelik, inşaat ürünleri, jet yakıtı ve kimyasal gübreler var. İsrail Türkiye’nin ticaret kısıtlamalarına, Türk ürünlerine yasakla karşılık vermeye hazırlandığını duyurdu” denildi.

Yine İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi de Türkiye’nin kısıtlamalarını ve İsrail’in karşılık vermeyi planladığını söylediği haberinde “Savaşa dek İsrail ve Türkiye, Ankara’nın Filistinlilere verdiği dinç yardım yüzünden 10 yıldan uzun süredir gerilen ilişkileri tamir etmeye çalışıyordu” dedi. Gazete, İsrail-Hamas savaşı başladığından bu yanlamasına da Türkiye ve İsrail’in bir yanlamasına iki taraflı olarak büyükelçilerini geri çektiklerini ve birbirlerine karşısında alaylı sözler sarf ettiklerini söyledi.

İSRAİLLİ YETKİLİLERİN “PETROL” KAYGISI

Times of Israel gazetesi ise Yedioth Ahronot gazetesinin internet sitesine dayandırdığı haberinde İsrailli yetkililerin, kısıtlamaların Türk hava sahasının kapatılması ve bölgesel petrol faaliyetlerini etkilemesinden kaygılandığını belirtildi.

“EN BÜYÜK DARBEYİ 2 SEKTÖR ALACAK”

İsrael Hayom gazetesinin de kısıtlamalardan en büyük darbeyi, çoğu ürününü Türkiye’de yaptıran giyim ve elektrikli ürünler sektörünün almasının beklendiğini belirtti. Çocuk bezi, sabun ve şampuan gibi uluslararası şirketlerin Türkiye’de üretim ettiği ürünlerin de İsrail’e ithal edildiği vurgulandı.

Amerikan New York Times gazetesi de Türkiye’nin İsrail’e karşın ihracat kısıtlamalarının, İsrail’den misilleme tehdidi aldığını vurguladı. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze Savaşı’nda Hamas’ı savunduğunu ve İsrail’i bilerek sivillere saldırmakla suçladığını aktarırken, buna rağmen hükümetin şimdiye dek İsrail’e karşısında fiziksel hesaplı adımlar atmadığını söyledi.

“KISITLAMALAR NASIL UYGULANACAK BİLİNMİYOR”

Financial Times da Türkiye’nin kısıtlamaları nasıl uygulayacağına dair teferruat vermediğini ve böylece etkisini hesaplamanın zor olduğunu ifade etti. Gazete, geçen sene metal ve metal ürünlerinin Türkiye’nin İsrail’e karşın başlıca ihracat kalemlerinden biri olduğunu ve bu alanda yüz milyonlarca dolarlık ticaret yapıldığını söyledi.

“TÜRKİYE İSRAİL’E TİCARET AMBARGOSU KOYAN İLK ÜLKE”

Öte yanda; Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakanlığının İsrail’e ticarette kısıtlama getirildiğini açıklamasından sonradan, Türkiye’nin bu adımı atan ilk ülke olduğunu söyledi. Ticaret Bakanı, TRT Haber yayınında “Birleşik Milletler nezdinde veya diğer bir platformda İsrail’e karşısında toplu veya kişisel bir ambargo kararı alınmadığını” belirtti. “Türkiye’nin dünyada, İsrail’e birincil ambargoyu uygulayan ülke olduğunu” bildiren Bolat, “İsrail’in Türkiye’nin takviye çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan katlanma taşını çatlattı. En son Ürdün üzerinden havadan destek girişimimize engel olundu” diye konuştu.

“JET YAKITI İDDİASI BÜYÜK BİR İFTİRADIR”

İsrail’e uçak yakıtı satışı iddialarına da değinen Bolat, ” Türkiye’de uçak yakıtı satan iki özel mazot şirketi var. İsrail’den Türkiye’ye fazla sayıda turist geldi. Sivil uçuşlar bir müddet devam etti. Uçuşlar, birkaç ay önce iptal edildi. İsrail’e satılan yakıt, İsrail’in turist getiren hava yolu şirketlerinin uçaklarına satılan yakıttır. Türkiye’ye geliyorlar, benzini dönüş için alıyorlar. Bu, Türkiye’nin ihracatı gibi yazılıyor. Jet yakıtı iddiası büyük bir iftiradır.”

BİR TEKZIP DA DMM’DEN GELDİ

Jet yakıtı iddialarına İletişim Başkanlığı’nın Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden de yalanlama geldi. Kuruluşun X platformunda paylaştığı mesajda “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerinde de görülen jet yakacak satışının İsrail savaş uçaklarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi. Bahse konu yakıtın, “İsrail’e gönderilen bir yakacak olmadığı, ayrıntılarıyla Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail’e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğu” kaydedildi. Yakacak bölge uçakların tamamının yolcu uçağı olduğu da özellikle vurgulandı.

31 Mart Lokal Seçim Sonuçları İçin Tıklayın BBC

Ticaret Bakanlığı Kısıtlama Türkiye İsrail Milletlerarası İlişkiler Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur