Türkiye, İsrail ile ticari ilişkiyi keserken, İsrail’in de bu konudaki yol haritası ve Ankara’ya nasıl cevap vereceğine dair iddialar ortaya atıldı. Yıllık 7 milyar dolarlık ticaretin ateşkes sağlanmadan devam etmeyeceği belirtilirken İsrail medyasından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetinin yol haritası ile ilgili bazı ayrıntı paylaşıldı.

TÜRKİYE’YE KARŞI ADIMLAR GELİYOR

İsrail medyası, İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, Dışişleri Bakanlığı ve diğer üst seviye yetkililerle birlikte İsrail’in Ekonomi Bakanlığı ve aidat dairesinden yetkililerin Türkiye’ye karşı müşterek bazı adımlar atılması yönünde fikir birliğine varıldığını yazdı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile ticareti durdurma yönündeki tek yanlı kararına belirgin bir cevap olarak, bakanlıklar arası işbirliğiyle bir dizi kayda değer ve fonksiyonel kararın özendirme edilmesine karar verildi” denildi.

Bu kararlar ise şu şekilde sıralandı:

Türkiye, Filistin Yönetimi ve Gazze arasındaki her türlü idareli ilişkinin azaltılması için harekete geçilmesi. (Türkiye, Filistin’in ithalatının yaklaşık yüzde 18’ini gerçekleştirerek en büyük ithalatçı ülke konumunda).Ticaret anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik yaptırımların incelenmesi için uluslararası hesaplı forumlara başvurulması.Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içinde, İsrail ekonomisine yakın zaman diliminde çeşitli alanlarda ve ürünlerde alternatifler bulmak için geniş bir alternatifler bankası kurulması.Etkilenen İsrail ihracat sektörlerine takviye.

YASAKTAN ETKİLENEN SEKTÖRLERE YARDIM

Öte yanlamasına Katz’ın İsrail’in Finans Bakanı Bezalel Smotrich ile görüşerek Türkiye’nin ticaret yasağından etkilenen sektörlere yardım paketi hazırlanması konusundaki planı gündeme getirdi.

Filistin Türkiye Ekonomi İhracat Hükümet İsrail Dünya Gazze Dünya Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur