Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) yayımladığı bültene göre, şubat ayında Türkiye’ye 240 milyon dolarlık milletlerarası aracısız olarak yatırım geldi.

Türkiye'ye 240 milyon dolarlık doğrudan yatırım!

Türkiye’ye milletlerarası doğrudan yatırım (UDY) girişi şubatta 240 milyon dolar oldu.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi istatistiklerinin açıklanmasının gerisinde Rakamlarla Milletlerarası Ilk Elden Yatırımlar Bülteni’ni yayımladı. Buna kadar, şubatta yatırım sermayesi girişleriyle 217 milyon dolar, tanıdık olmayan uyruklulara gayrimenkul satışı aracılığıyla 152 milyon dolar bedel UDY girişi kaydedildi. Yatırım tasfiyelerinin 15 milyon dolar, borca girme araçlarının 114 milyon dolar layık altında yönde etkilemesiyle, toplam UDY girişi 240 milyon dolar olarak hesaplandı.

Şubat ayı içerisinde gerçekleşen 217 milyon dolar değerindeki yatırım sermayesi girişlerinde, “mobilya imalatı ve diğer yerde sınıflandırılmamış öteki imalat sanayisi”, 44 milyon dolarla yüzde 20,3’lük pay aldı. Toptan ve perakende ticaretin payı ise yüzde 19,8 oldu.

MAKSIMUM YATIRIM İRLANDA’DAN GELDİ

Şubatta Türkiye’nin çektiği UDY’de en yüksek payı yüzde 18 İrlanda alırken, onu yüzde 15 ile Almanya, yüzde 13 ile Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE), yüzde 10 ile İtalya ve yüzde 8 ile İsveç peşine düşüp takip etti. UDY’de, 2002-2023 döneminde yüzde 59’luk paya sahip Avrupa Birliği (AB-27) ülkelerinin şubat payı ise yüzde 61 olarak gerçekleşti.

öte yandan, UDY girişi, 2024 yılının birincil iki ayında geçen yılın benzer dönemine göre yüzde 29 düştü. 2002 yılından itibaren Türkiye’ye gerçekleşen UDY girişlerinin toplam değeri ise 264 milyar doları aştı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur