Yükselen altın fiyatları sebebiyle vatandaşların altına talebi arttı. Büyüyen talep sonucunda bazı kuyumcular altın bulmakta zorlanmaya başlayınca Darphane çift vardiyaya geçti. Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Doktor, “Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken derhal 2 vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz, sürekli bir egzersiz var ve gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

“CUMA VE CUMARTESİ GÜNLERİ FAZLA MESAİ YAPIYORUZ”

Altın fiyatlarındaki yükselmenin devam etmesi vatandaşın da altına olan talebini arttırdı. Çoğu kuyumcu, altın bulmakta zorlandı. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Cuma ve Cumartesi günleri darphanenin pozitif mesai yaptığını ve Pazartesiden itibaren üretimde çift vardiya çalışmaya başladığını duyurdu. Konuyla ilgili yorumlama yapan Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, “Altın fiyatlarının artışı Türkiye’den bağımsız domestik marketlerden ziyade küresel marketlere bakmak lazım. O anlamda dünyada devamlı Rusya-Ukrayna krizi, İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamlarından sonra dünyada ortaya meydana çıkan, Ortadoğu da ortaya meydana çıkan yöresel krizler etkileyen önemli faktörlerden. başkaca makroekonomik göstergeler, mesela ABD Merkez Bankası (FED) Haziran ayında faizlerle ilgili bir indirime girecek olmasının beklentisi gibi faktörler milletlerarası piyasalarda altının ons başına fiyatını önemli anlamda yükseltiyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“CUMHURİYET ALTININA BİR ISTEK ARTIŞI LAF KONUSU”

Çoğalan altın talebiyle ilgili aldıkları önlemlere değinen Mehmet Doktor, “Gerçekte fiyatlardaki dalgalanmalardan kaynaklı Cumhuriyet altınına bir istek artışı söz konusu. Ama Darphane’de bir üretim durması laf konusu yok. Bütün tersine üretimi arttırdık. Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp jurnal 400 kilogram üretirken acilen 2 vardiya çalışıyoruz. Burası Beşiktaş’taki fabrikamız. Gördüğünüz gibi çok hummalı bir çalışmamız var. İki vardiya sabahleyin gece 11’e değin kesintisiz, kesintisiz bir alıştırma var ve gece gündüz çalışıyoruz. Olağan şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk lakin bundan böyle cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatlıkla erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir talep problemi değil. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi fazla da bayağı olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı istek artışı” diye konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçtiDarphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BÖYLE BİR ARTIŞ YAŞAMIŞTIK; 3 VARDİYA ÇALIŞMIŞTIK”

Hekim, “Cumhuriyet altınları, bilhassa altınların yeni tarihli basıldığı tarihlerde ziynet altınları için 1 Ocak, sikke altınlar içinde Cumhuriyetimizin kuruluş tarihi 29 Ekim’den bir gün sonradan itibariyle yeni tarihli altınlar piyasaya çıkıyor ve talepler artıyor. Çünkü vatandaşlar yeni tarihli altınları olmak istiyorlar. Biz 1 Ocak’tan sonra bu talep artışını her yıl yaşarız, bu sene bir arz daha pozitif yaşanıyor talep artışı. Yeniden pandemi döneminde böyle bir istek artışı yaşamıştık. O dönem 3 vardiya çalışmıştık ve problemi çözmüştük. Şu Anda 2 vardiya ile talepleri rahatlıkla karşılayabiliyoruz. İhtiyaç olduğu takdirde, tatmin edici olmadığında Darphane icabında 3. vardiyaya da çıkıp vatandaşlarımızın altınlarını teslim edebilecek kapasiteye sahip. Pandemi döneminde çok daha fazlaydı. Birde hemen Darphane, altınları randevu sistemiyle talepleri alıyor. Külçe altınları ve Cumhuriyet altınları üretip cep telefonu mesajıyla hazırlanmış bilgisi gönderiyor ve kuyumculara, vatandaşlara teslim ediyor. O dönem böyle bir randevu sistemi de yoktu ve vatandaşlar Darphane’nin önünde uzun kuyruklar oluşturuyordu. Zaten o problemden sonradan biz randevu sistemine geçtik ve derhal vatandaşlar Darphane’ye gelip beklemiyorlar” şeklinde konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“ALTIN MİKTARI DÜNYADA ARTMIYOR FAKAT ISTEK SÜREKLİ ARTIYOR”

Hekim, “Bir talep istek dengesizliği var. Bu dünyada var. Çünkü altın öbür bir meta, sınırlı sayıda var ve uzmanların ifadesine tarafından dünyada altın üretimi fiilen zirvesine ulaştı ve düşmeye başladı. Yani altın sınırlı sayıda. Altın miktarı dünyada artmıyor fakat talep sürekli artıyor. Altın sadece bir ziynet veya hediyelik ürün olarak yok, iletkeni yüksek olduğu için teknolojide ve afiyet sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla altına olan gereksinim dünyada gittikçe artıyor ama altın arzı dünyada artamıyor. Sınırlı sayıda altın var. Bundan nedeniyle da fiyatların artı yönde kesintisiz artmasıyla karşısında karşıyayız. Sadece Türkiye’de değil dünyada da koşul aynı” ifadelerini kullandı. Altın üretimine değinen Mehmet Hekim, “Ülkemizde Cumhuriyet altını üretmekle ilgili tek yetkili kurum Darphane. Darphane dışarıya merdiven altı yapılan ürünler legal yok. Ve bunlardan kaçınmak gerekiyor. Ciddi anlamda ayar problemleriyle karşılaşıyoruz. Onun için vatandaşlarımız ve kuyumcu esnafları altını mutlaka Darphane’den almalılar” dedi.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“2 VARDİYADA 600 KİLOGRAM ÜRETİM YAPIYORUZ”

Jurnal altın üretiminden bahseden Hekim, “Jurnal altın üretimimiz 400 kilogramdı. şu anda 2 vardiyada 600 kilogram jurnal üretim yapıyoruz. Buda gittikçe artıyor. Ramazan ayında, geçmiş yıllardan da tecrübemiz o şekilde, düşme oluyor. Biz bu talep düşmesini görmeye başladık açık konuşmak gerekirse. Birkaç gündür taleplerde bir azalma var. Bu her yıl yaşadığımız bir şey” diye konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“DARPHANE KARTAL’DA YENİ BİR ALTIN ÜRETİM FABRİKASI KURDU”

Mehmet Hekim, “Bunun yanına yeniden bir bilgi paylaşmam gerekiyor. Darphane Beşiktaş’taki fabrikası açık havada Kartal’da yeni bir altın imal fabrikası kurdu. Tesis şu anda yüzde 90 oranında hazırlanmış. Haziran- Temmuz aylarında tesisi devreye alacağız. Oranın kapasitesi buranın fazla fazla üzerinde. Yeni tesis devreye alındığında hemen geçici olarak 3-5 gündür yaşadığımız gecikmeler artık yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur