Sivas‘ta yaşayan Gazi Doğan’ın, ekmek teknesi diyerek satın aldığı lüks marka minibüs başına tasa oldu, sıfır araçtaki arızayı yetkili servisler de düzeltemedi.

Sivaslının minibüsle imtihanı firmanın sembolündeki “Yağını, suyunu, mazotunu koy, dünyayı gez” ifadesini akıllara getirdi.

Sivas‘ın Şarkışla ilçesinde yaşayan Gazi Doğan, geçtiğimiz yıl Aralık ayında lüks bir markanın Kayseri şubesinden 2 Milyon 350 bin TL ödeyerek minibüs satın aldı.

İddiaya göre aracı teslim aldıktan 4 gün daha sonra aracın direksiyon arızası verdiğini gören Gazi Doğan, Kayseri şubesi ile iletişime geçerek aracı servise götürdü. Servis yetkilileri araçta herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Minibüsün Şarkışla’ya döndükten bir gün sonradan aynı hatayı verdiğini görebilen Doğan, bu kez de Sivas‘ta yetkili servis ile görüştü. 2 defa Sivas‘ta da yapılan incelemede çözüm üretilemedi. Arabulucu 5 kere servise götürerek soruna çözüm bulmaya çalışan Gazi Doğan, yapılan kontroller esnasında otomatik kapısının ve kaloriferinin de bozulduğunu söyledi.

SIFIR VASITA 4 GÜN SONRADAN ARIZA VERDİ

Minibüsü 22 Aralık 2023’te Kayseri’den aldığını ifade eden Gazi Doğan, “Bayiden sıfır lüks marka minibüs aldım. Vasita 4 gün daha sonra arıza kodu verdi, direksiyonu kilitlemeye başladı. Arabulucu Kayseri bayisine götürdüm ve baktılar. Araçta bir şey değil dediler. Yalnızca servisteki birey vasita ile bir vakit dolandı. Bilgisayara bağlamadan bir şey değil dedi ve aracı geri bana teslim etti. Bir gün sonradan baştan arıza kodu verdi ve direksiyonu yine kilitledi. Bu sefer de Sivas bayisini aradım, aracımı getirmemi istediler. Arabulucu getirdikten daha sonra aracın kodunu denetleme ettiler. Aracı tekrar bana teslim ettiler. Teslim aldıktan bir hafta daha sonra araç tekrar arızaya düştü, direksiyonu kilitledi. Sivas bayisine telefon açtım, arabulucu her yerde getirmemi istediler. Baştan getirdiğimde aracın direksiyon kutusunun değişeceğini söylediler. Vasita 2 gün yattı, direksiyon kutusunu değiştirdiler. Arabulucu geri bana teslim ettiler. Bir hafta sonradan yeniden benzer arıza kodunu verdi” dedi.

“BENİ 3 AYDIR MAĞDUR EDİYORLAR”

Aracını tekrar tekrar servise götürdüğünü ifade eden Doğan, “Tekrar getirdikten sonradan aracın tesisatını denetleme ettiler. Tesisatı denetleme ederken sürgülü kapı ile arka taraftaki kaloriferi bozmuşlar. Gittikten bir hafta sonradan tekrar benzer arızayı verdi. Arabulucu getirdikten sonradan merkez ile yazıştıklarını ve kontağın değişeceğini söylediler. Aracın 25 gün bayide duracağını söylediler. 16 gün baştan başa vasita bayide kaldı. Bana telefon açtılar ve aracı almamı söylediler. Kontağı değiştirdiniz mi? diye sorduğumda değiştirmediklerini yazılımını denetim ettiklerini söylediler. Bende şu lahza arabulucu aldım götüreceğim. Aracın arızası çözülmedi. Ben 2 milyon 350 bin TL’ye aldım, çok mağdurum. Derhal de ilgilenmiyorlar. Arabamı ya değiştirin veya yapın verin diyorum. Ne arızasını yapıyorlar ne de aracı değiştiriyorlar. Beni 3 aydır mağdur ediyorlar” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Mercedes Ekmek Sivas Otomobil Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur