Tarım Ve Orman Bakanlığı, 2024 yılı yaş dere alım fiyatının kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedelinin ise 2 lira olarak belirlendi. 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerin eline kilogram başına 19 lira geçeceği açıklandı.

Rize ve Artvin‘de siyasi parti temsilcileri ve ziraat odası başkanları, belirlenen fiyata karşı çıktı. Yapılan basın açıklamasında fiyatın minimum 25 lira olması istek edildi.

“GEÇEN YIL 20 LİRAYA ALDIĞIMIZ ÇUVAL BU YIL 50 LİRA”

İYİ Parti, Saadet Partisi, Halkçı Parti ve Gelecek Partisi il başkanları yaptıkları basın açıklamasında belirlenen fiyatı yetkisiz bulurken hükümeti eleştirdi. Artvin Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“4 Mayıs Cumartesi günü başlayan akarsu tarımı bir sürü belirsizliklerle, sıkıntılarla başladı. Biz dere üreticileri olarak minimum en yüzde 100 zam istiyoruz. Yani maliyetlerimiz geçen yıldan bugüne arttı. Mazota gelen, enerjiye, gıdaya gelen maliyetler arttı. Ziraat Odaları olarak maliyet hesaplaması yaparken birçok kalemde maliyet hesaplaması yaptık ve bunların bir yıllık almış olduğu zamları hesapladık sıradan 17.8 kuruşa eşit düştü.

Biz odalar olarak, çay bölgesi Ziraat Odaları olarak, Hopa Ziraat Odası olarak bu sene dere fiyatının 25 liranın üstünde olmasını istek ediyoruz. Döviz artışı alım gücümüz düştü. Geçen sene 150 liraya aldığımız nehir makası, bu sene 600 geçen yıl 20 liraya aldığımız çuval bu sene 50 lira buyurun sayın devlet büyükleri bu hesabı bu maliyeti siz yapın ve bu sene üreticilerimizin yüzünü güldürecek bir fiyat belirleyin.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Tarım ve Orman Bakanlığı Artvin Rize Tarım Yerel Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur