Dolar/TL, güne yükseliş eğiliminde başlamasının peşinde saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 32,3010’dan, avro/TL yüzde 0,1 yükselişle 34,7260, sterlin/TL yüzde 0,1 kayıpla 40,3580’den operasyon görüyor. Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,1 yükselişle 105,6 seviyesinde bulunuyor.

PİYASALARIN GÖZÜ FED’İN ATACAĞI ADIMLARDA

Küresel piyasalarda, yatırımcıların ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başlaması istikamet arayışını öne çıkarıyor. Analistler, ABD’de bu hafta data takviminin cılız seyrettiğini aktararak, sözle yönlendirmede bulunan Fed yetkililerinin ihtiyatlı duruşunu korumasının yatırımcıların tehlike iştahı üstünde etkili olduğunu belirtti.

“FED’İN FAİZ ORANLARINI SIKI TUTMASI BEKLENİYOR”

Dün açıklamalarda bulunan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bir faiz indirimini desteklemesi için enflasyonla mücadele sürecinin yolunda gittiğini bildiren fazla sayıda artı enflasyon verisi görülmesi gerektiğini anlattı.

Fed’in uzun vakit faiz oranlarını sıkı tutmasını beklediğini dile getiren Kashkari, enflasyon göstergelerinin işbirliği yapmaması halinde faiz artırımı olasılığını dışlamadığını söyledi.

Bugün yurt içinde define peşin para dengesi, yurt açık havada ise ABD’de toptan eşya stokları ve mortgage başvurularının peşine düşüp takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin yardım, 106 ve 107 seviyelerinin dayanıklılık konumu olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur